چهارشنبه, 15 آذر 1396 ساعت 03:27
امتیاز
(0 رای)

آموزش ربات‌ها با یک اشاره کوچک

پژوهشگران آمریکایی برای آموزش ربات‌ها، الگوریتم‌های خاصی ابداع کرده‌اند تا برای آن‌ها امکان انتخاب مسیر دلخواهشان را فراهم کنند.

 پژوهشگران دانشگاه "رایس" (Rice) آمریکا، راهی برای آموزش ربات‌ها با یک فشار کوچک ابداع کرده‌اند. روش آن‌ها از الگوریتم‌هایی استفاده می‌کند که نه تنها به ربات‌ها امکان واکنش فوری به لمس شدن توسط انسان را فراهم می‌کند، بلکه مسیر آن‌ها را بر مبنای این ورودی فیزیکی تغییر می‌دهد.

"دیلن لوزی"(dylen losey)، دانشجوی ارشد، درباره این پروژه گفت: ربات، دارای یک برنامه یا مسیر دلخواه است که تفکر او را درباره چگونگی اجرای یک وظیفه توصیف می‌کند. ما یک الگوریتم فوری معرفی کردیم که مسیر دلخواه آینده ربات را اصلاح می‌کند یا تغییر می‌دهد.  

معمولا، وقتی ربات‌ها برای واکنش به تماس فیزیکی از سوی انسان، برنامه‌ریزی می‌شوند، صرفا همان لحظه آن برنامه را انجام می‌دهند و بلافاصله ، به برنامه ریزی اصلی خود بازمی‌گردند اما با الگوریتم‌های تیم دانشگاه رایس، ربات‌ها قادر به گرفتن ورودی و استفاده بلادرنگ از آن برای تنظیم برنامه خود بودند. لوزی ادامه داد: با برنامه‌ریزی دوباره مسیر دلخواه ربات پس از هر بررسی جدید، ربات قادر بود رفتاری مطابق با میل انسان نشان دهد.

در این آزمایش، وقتی که ربات در وضعیت "امپدانس" معمول قرار داشت، انسان‌ها تنها می‌توانستند حرکات ربات را به طور موقت تنظیم کنند و تغییر این مسیر به صورت دائمی مستلزم تنظیم همیشگی بود.

اما هنگامی که ربات در حالت یادگیری قرار گرفت، یک تنظیم جزئی توانست آن را در مسیری جدید و مطلوب‌تر قرار دهد.

به گفته لوزی، تغییر الگو در این کار این است که ربات، به جای تعامل با انسان مثل یک اختلال تصادفی، با او مثل یک موجود منطقی رفتار می‌کند که برای تعامل با او دلیل دارد و برای انتقال موضوعی مهم تلاش می‌کند. این ربات نباید فقط برای خارج شدن از مسیر تلاش کند بلکه باید بداند چه اتفاقاتی در حال وقوع است و کارش را بهتر انجام دهد.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedInاشتراک گذاری در کلوب Instagram

ارسال نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. ایمیل شما در سایت نمایش داده نمی شود.