پنج شنبه, 28 ارديبهشت 1396 ساعت 22:36
امتیاز
(0 رای)

ساخت بلندگویی به نازکی یک کاغذ!

محققان دانشگاه ایالتی میشیگان(MSU) در ماه دسامبر نانوژنراتور خود موسوم به نانوژنراتور فروالکتریت(ferroelectret nanogenerator) یا FENG رونمایی کردند.

نانوژنراتور فروالکتریت، یک دستگاه به نازکی کاغذ است که می‌تواند از حرکت، انرژی تولید کند. در حال حاضر محققان یک ویژگی جدید به این فناوری اضافه کرده و آن را به یک میکروفون و بلندگوی نازک انعطاف پذیر تبدیل کرده اند.

عملکرد این دستگاه به گونه‌ای است که از لایه های یون‌های شارژ شده برای تبدیل انرژی مکانیکی به انرژی الکتریکی و بالعکس استفاده می‌کند. در آزمایش‌های قبلی، این دستگاه می‌توانست یک ضربه تند و شدید انگشت را به سیگنال‌های الکتریکی تبدیل کند تا یک صفحه کلید، صفحه نمایش لمسی و یا چراغ‌های LED را نیرودهی کند.

فرآیند ساخت این دستگاه جدید از یک لایه‌ سیلیکونی شروع می‌شود. سپس لایه‌های مختلفی اطراف آن را می‌پوشانند و لایه‌های دیگر مانند نقره، پلی‌آمید و پلی‌پروپیلن نیز به آن اضافه می‌شوند. در هر لایه از این دستگاه نیز یون‌هایی تزریق می‌شوند تا هر لایه دارای ذرات شارژ شده باشد. در زمان استفاده، انرژی الکتریکی با فشاری که از طرف انسان به دستگاه وارد می‌شود و یا از هر حرکت مکانیکی دیگر، تولید خواهد شد.

اما محققان به زودی متوجه شدند که این سیستم به قدری حساس است که ارتعاشات ایجاد شده توسط صدا را دریافت می‌کند و می‌توان از آن به عنوان یک میکروفون استفاده کرد. در حال حاضر آنها یک ویژگی جدید به این فناوری اضافه کرده و آن را به یک میکروفون و بلندگوی نازک انعطاف پذیر تبدیل کردند.

محققان این پژوهش اظهار کردند که این اولین بار است که چنین دستگاهی با عملکرد دو جانبه تولید می‌شود.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedInاشتراک گذاری در کلوب Instagram

ارسال نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. ایمیل شما در سایت نمایش داده نمی شود.