پنج شنبه, 16 مهر 1394 ساعت 18:52
امتیاز
(3 رای)

آشنایی با رشته ژئومورفولوژی

ژئومورفولوژی دانشی است که در اواخر قرن نوزدهم میلادی شکل گرفت و با تلاش دانشمندانی مانند موریس دیویس، گیلبرت و... به قوانین و اصول علمی خود رسید.

این علم امروزه مبتنی بر شناسایی لندفرم ها و اشکال زمینی و فرایندهای ایجاد کننده و تغییر دهنده آنها است. رشته ژئومورفولوژی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو دارد.

امروزه ژئومورفولوژی در دانشگاه های دنیا به عنوان زیرشاخه ای از علوم محیطی و در ایران نیز به عنوان گرایشی از جغرافیای طبیعی تدریس می شود.

دکتر علی احمدآبادی، عضو هیئت علمی گروه ژئومورفلوژی دانشگاه خوارزمی در گفت وگو با ایسنا گفت: رشته ژئومورفولوژی رشته ای جوان و نوپا است عمرش در دنیا بیشتر از یک قرن نیست و در ایران نیز همچنان این رشته ناشناخته است.

وی افزود: دانش آموختگان این رشته توانایی این را دارند که در بخش های منابع طبیعی، آبخیزداری، محیط زیست و سازمان هایی که با مباحث مخاطرات مثل سیل و زلزله درگیرند، همکاری کنند.

احمدآبادی خاطرنشان کرد: اما بحثی که در باب اشتغال دانشجویان وجود دارد یک موضوع دو طرفه است نخست اینکه شرایط اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی مناسب نیست و بودجه تحقیقاتی اکثر سازمان ها نیز به حداقل رسیده است وقتی هم بودجه تحقیقاتی نباشد مسلما نیروهای دانشگاهی قادر به انجام کارهای تحقیقاتی نیستند دوم مشکل دانشگاهها است که فارغ التحصیلان خیلی ضعیفی را پرورش می دهند که این افراد توانایی انجام کار در بخش تحقیقات را ندارند.

عضو هیئت علمی گروه ژئومورفلوژی دانشگاه خوارزمی افزود: دانشجویان این رشته باید با توانمندسازی خود، انتظارات بازار کار را برآورده کنند و در زمینه تخصصی خود بتوانند از سیستم اطلاعات جغرافیایی به عنوان یک ابزار تحلیل مکانی و ارائه راهکارهای مدیریتی استفاده نمایند.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedInاشتراک گذاری در کلوب Instagram

ارسال نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. ایمیل شما در سایت نمایش داده نمی شود.