سه شنبه, 09 خرداد 1396 ساعت 06:42
امتیاز
(0 رای)

میکرو دانشگاه؛مدل جدید آموزش بین‌المللی

"دانشگاه آریزونا"(UA) مدل جدیدی برای آموزش فرا ملی(آموزش بین‌المللی) به نام "میکرو-دانشگاه" طراحی کرده و به دنبال جهانی‌سازی آموزش در سراسر دنیا است.

قریب به 400 میلیون نفر در کشورهای در حال توسعه از آموزش عالی محروم هستند. دانشگاه آریزونا با ابداع طرحی به دنبال جهانی‌سازی آموزش در سراسر دنیا است.

آمریکا با بین‌المللی کردن دانشگاه‌های خود سعی در رفع نیاز جهان به آموزشی مقرون به صرفه، با دسترسی جهانی و کیفیت مطلوب و بهبود این وضعیت و حل این مشکل داشته است که به رغم تلاش‌های زیاد به توفیق چندانی دست نیافته است.

تعدادی از دانشگاه‌های آمریکا شعبه‌های خارج از کشور را دایر کرده‌اند اما اکثر دانشجویان خارجی برای اخذ مدرک دانشگاهی آمریکا همچنان بایستی به آمریکا سفر و تحصیل کنند.

ضمن اینکه هزینه‌های اقامت و تحصیل در آمریکا برای دانشجویان خارجی گزاف است و بورسیه و تسهیلاتی که از طرف دانشگاه برای آنها در نظر گرفته می‌شود پاسخگوی نیاز این دانشجویان نیست.

"دانشگاه آریزونا"(UA) مدل جدیدی برای آموزش فرا ملی(آموزش بین‌المللی) به نام "میکرو-دانشگاه" طراحی کرده است که در ادامه مطلب به توضیح این مدل می‌پردازیم.

شبکه جهانی میکرو-دانشگاه‌ها

فناوری اهرم مناسبی برای فراهم کردن آموزش با کیفیت برای دانشجویان در سراسر دنیا است که امکان آموزش برابر را به همگان می‌دهد.

"دانشگاه آریزونا" برای تحقق هدفش که ایجاد یک شبکه جهانی است در حال حاضر دو "میکرو-دانشگاه" فعال دارد و 11 قرارداد تاسیس شعبه در مکان‌های مختلف دنیا نیز به امضا رسانده است.

این دانشگاه امیدوار است دانشگاه‌های دیگر با احداث دانشکده در کشورهای در حال توسعه و کمک‌های مالی به این برنامه بپیوندند تا این شبکه گسترده‌تر و تاثیرگذارتر باشد.

آموزش بر پایه بیش از یک کشور

پروفسور جنی لی کارشناس آموزش جهانی مرکز مطالعات آموزش عالی دانشگاه آریزونا می‌گوید: این آموزش جامع در سراسر دنیا باعث می‌شود تا دانشجویان از فراگیری رشته‌های مورد نیاز کشورشان برخوردار شوند، در حالی که این امکان عموما در تحصیل خارج از کشور وجود ندارد.

وی افزود: "میکرو-دانشگاه‌" نمونه‌ای است از آن چه آموزش جهانی باید باشد، آموزش بر پایه بیش از یک کشور.

جهانی سازی پایدار

"میکرو-دانشگاه‌ها" علاوه بر جهانی سازی آموزش می‌توانند به عنوان مرکزی برای اتصال و اشتراک گروه‌های تحقیقاتی و کمک‌های مالی باشند.

علاوه بر این، "میکرو-دانشگاه‌ها" از لحاظ مالی خودکفا هستند و از ثبات خوبی برخوردارند که این امر با تامین فیزیکی و ذهنی، ارائه خدمات مطلوب آموزشی، بورسیه‌ها و تسهیلات و اشکال دیگر به دانشجویان، موجب جهانی‌سازی پایدار آموزش می‌شود.

امکان انتقال میان "میکرو- دانشگاه‌ها" وجود دارد. دانشجویان می‌توانند در طول دوران تحصیل خود در دانشکده اصلی دانشگاه آریزونا در "تاکسون"(Tucson) و یا هر دانشکده‌ دیگری که تمایل دارند به تحصیل بپردازند. به طوری که یک دانشجو می‌تواند در طول دوره 4 ساله تحصیلی‌اش در 4 دانشگاه و دانشکده مختلف تحصیل کند.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedInاشتراک گذاری در کلوب Instagram

ارسال نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. ایمیل شما در سایت نمایش داده نمی شود.