پنج شنبه, 16 دی 1395 ساعت 14:23
امتیاز
(0 رای)

چگونه جنبه انتقادپذیری را در خود تقویت کنیم؟

یک پرژوه عالی را در اداره به اتمام رسانده‌اید و از کار خود خیلی راضی هستید. اما رئیستان با فهرستی بلندبالا از کارهایی که می‌توانستید برای بهبود پروژه انجام دهید به خدمت شما می‌رسد.

اول از همه اینکه خسته نباشید! دوم اینکه اصلاً دلسرد نشوید! انتقاد سازنده بخش اصلی همه مشاغل است. با خواندن این مقاله، یاد خواهید گرفت که چطور انتقادپذیر باشید و وظایف شغلی‌تان را خوب انجام دهید.

چطور انتقادپذیر باشید

مرحله اول: بپذیرید که کامل و بی‌عیب نیستید. اگر هر کاری را با این تفکر شروع کنید که همه چیز خوب پیش خواهد رفت و هیچ اشتباهی رخ نمی‌دهد، در واقع دارید خودتان را گول می‌زنید. مسئله مهم این است که از اشتباهات خود در مسیر انجام کار درس بگیرید.

مرحله دوم: کار خود را بازبینی کنید. بعد از اینکه کارتان تمام شد و قبل از اینکه آن را به ناظر یا مدیر مسئول خود تحویل دهید، مطمئن شوید که به همه جوانب پرداخته و با دقت از اول تا آخر پروژه را بررسی کرده‌اید. این می‌تواند به شما کمک کند از اشتباهات احمقانه پیشگیری کنید و مطمئن باشید که رئیستان شما را به خاطر همین خطاهای مضحک سرزنش نمی‌کند.

مرحله سوم: بررسی مجدد را به تنهایی انجام ندهید. اگر همکارتان از شما انتقاد می‌کند، الزاماً به این معنی نیست که از شما خوشش نمی‌آید یا شما کارتان را خوب انجام نداده‌اید. همکارتان فقط سعی دارد شما بهترین کار ممکن را انجام دهید. همین!

مرحله چهارم: با دقت گوش کنید. اگر نظرات انتقادی را نادیده بگیرید، دوباره همان اشتباهات را تکرار خواهید کرد. یادداشت بردارید و مدام به خودتان یادآوری کنید که چطور این مشکل را حل کردید. این مرحله سخت‌ترین مرحله است زیرا می‌تواند به این معنی باشد که شخصی موفقیت‌های دیگری را نادیده می‌گیرد و کار فرد دیگری در همین زمینه را که پر از اشتباه است تحسین می‌کند.

مرحله پنجم: از خودتان بپرسید از این انتقاد چه درسی می‌گیرید. اگر دیدید حالت تدافعی به خود گرفته‌ یا عصبانی شده‌اید، مدام با خودتان این سؤال را تکرار کنید که “من چه درسی می‌گیرم؟”.

مرحله ششم: با بخشی از انتقاد موافق باشید. بیشتر مردم وقتی مورد انتقاد قرار می‌گیرند بر جنبه‌های منفی آن متمرکز می‌شوند که ممکن است واقعی نباشد و بقیه را نادیده می‌گیرند. این هیچ مشکلی را حل نمی‌کند و چیزی هم یاد نخواهید گرفت. وقتی با قسمتی از انتقاد موافق هستید، برای یادگرفتن آماده‌اید. لازم نیست با همه چیز موافق باشید. پذیرفتن جنبه کوچکی از انتقاد می‌تواند جو کار گروهی را ایجاد کند. از این به بعد، دیگر تمرکز بر روی این است که چطور می‌توانید برای حل مشکل با هم کار کنید. همین امر موجب می‌شود حس مورد حمله قرار گرفتن در شما را کاهش دهد.

مرحله هفتم: چیزی که شنیدید را تحلیل و ارزیابی کنید. برای پردازش اطلاعات حتماً به زمان نیاز خواهید داشت تا تشخیص دهید آیا انتقاد درست است و در نهایت بتوانید تصمیم بگیرید که برای حل مشکل و برطرف کردن اشتباهات چه کارهایی انجام خواهید داد. اگر این انتقاد شکایتی است که همیشه می‌شنوید، بر این امر متمرکز شوید که از این وضعیت چه درسی می‌توانید بگیرید و چه کاری می‌توانید انجام دهید که دیگر این اتفاق رخ ندهد.

مرحله هشتم: کینه به دل نگیرید. ناراحت و عصبانی ماندن در مورد یک انتقاد می‌تواند بر آینده شغلی شما آسیب برساند و تأثیر منفی داشته باشد. اشتباهات را از ذهن خود دور کنید و در کار بعدی‌تان بر انجام وظیفه به بهترین شکل ممکن متمرکز شوید.

مرحله نهم: یادتان باشد که در پس هر اتفاقی که می‌افتد دلیلی نهفته است. اگر یکی از همکاران شما خیلی تحویلتان نمی‌گیرد و با شما صمیمی نیست یا رئیستان همان نفر را به عنوان برترین کارمند ماه معرفی کرده، به این معنی است که یک اتفاق خوب در حال افتادن است زیرا یک موقعیت بهتر برای شما در راه است و موفقیت‌های بزرگ‌تری را به چشم خواهید دید. هیچ کار خوب و سخت یا شکیبایی بدون اجر و پاداش نمی‌ماند.

مرحله دهم: شفاف‌سازی کنید. اگر از انتقادپذیری همکارتان ناراحت شده‌اید، هر چه سریع‌تر او را از این حال خود مطلع کنید تا احساس بد بین شما و او باقی نماند. توضیح دهید که چرا ناراحت شدید و تغییراتی که می‌توانید برای بهبود روابط بین خود ایجاد کنید را پیشنهاد دهید.

مرحله یازدهم: این حقیقت را بپذیرید که ممکن است بعضی از افرد چیزهایی را ببینند که شما نمی‌توانید. حتی اگر با انتقاد موافق نباشید، دیگران چیزی را می‌توانند ببینند که شما اصلاً تا به حال از آن آگاه نبوده‌اید. اگر آنها می‌گویند شما نگرش منفی دارید یا بیش از حد مغرور هستید و به خود می‌بالید و شما هم فکر می‌کنید که این طور نیست و آنها اشتباه می‌کنند، ممکن است همان طور باشید و خودتان خبر ندارید. کمی هم فکر کنید که ممکن است حق با دیگران باشد و از آن انتقاد برای خودسازی و بهبود روابطتان استفاده کنید.

مرحله دوازدهم: انتقاد هر چه که بود شاد باشد و نگذارید شما را ناراحت  و دلسرد کند.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedInاشتراک گذاری در کلوب Instagram

ارسال نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. ایمیل شما در سایت نمایش داده نمی شود.