سه شنبه, 27 مرداد 1394 ساعت 09:32
امتیاز
(4 رای)
یک سوال جالب :در چه فاصله ای چشم انسان می تواند موفق به رویت یک شمع شود؟ یک سوال جالب :در چه فاصله ای چشم انسان می تواند موفق به رویت یک شمع شود؟

تا چه مسافتی چشمان انسان قادر به دیدن شعله یک شمع است؟

جواب های این سوال در وبسایت ها از چند هزار متر تا 48 کیلومتر متفاوت است. تعدادی فیزیک دان، آزمایشی را برای به دست آوردن فاصله نهایی انجام داده اند.

اگر جواب این سوال را در گوگل جستجو کنید اولین جوابی که به دست می آورید این است که احتمال دیدن یک شمع که سوسو می زند تا 48 کیلومتر آن طرف تر نیز وجود دارد، حتی بیشتر از فاصله ای که خط افق محو می شود. آیا این جواب درست است؟

در اینجا،کوین کریشوناس(Kevin Krisciunas) و دان کارونا (Don Carona) از دانشگاه A&M تگزاس در منطقه College Station این سوال را مورد آزمایش قرار می دهند.و فاصله ای که آن دو می یابند، به میزان قابل ملاحظه ای کمتر از آن چیزی است که شبکه های اینترنتی از ما می خواهند آن را باور داشته باشیم.

تا چه مسافتی چشمان انسان قادر به دیدن شعله یک شمع است؟

بزرگ ترین مشکل برای آزمایش این ایده میزان مسافت است. برای شخصی که به افق نگاه می کند، سطح سیاره زمین در فاصله ای حدود 5 کیلومتری شروع به کج شدن می کند و شمعی با فاصله ای بیشتر از این مقدار قطعا در پشت افق ناپدید می شود. مشکل بعدی هم اشیا سر راه مان همانند درختان، ساختمان ها و سایر اشیا نورایی  دیگر است که امکان دارد ما را دچار گمراهی نماید و یا دید مان را مختل کند.

بنابراین کریشوناس و کارونا به دنبال راه حلی برای از میان برداشتن این مشکلات نمودند و به عنوان دو منجم، توانستند راهی را بیابند که به نوعی همانند نگاه کردن ما به ستاره هاست.

درخشان ترین ستاره، همانند ستاره وگا (Vega)، دارای درجه صفر (از درجه صفر تا درجه 6 با چشم غیر مسلح) است. به این طریق،آنها به این سوال که در چه فاصله ای نور شمع قابل مقایسه با ستاره ای همانند وگا است، پاسخ دادند.

برخی آزمایشات شبانه با شمع نشان داد که فاصله نهایی چیزی در حدود 338 متر است. آن دو می گویند:"ستاره وگا و نور شمع هر دو در آن فاصله به یک اندازه برای چشمان مان درخشش داشتند."

برای بررسی این موضوع، این تیم تحقیقاتی با یک نوع دستگاه دیجیتال، ستاره وگا و نور شمع را مورد بررسی قرار دادند (یک دوربین نجومی مدل SBIG با دهانه 35mm و فاصله کانونی 100mm).

نتایج یه دست آمده به نوعی شگفت انگیز بود." شمع در فاصله 338 متری، 2423 درجه درخشان تر از ستاره وگا بود با وجود اینکه هر دو برای چشمان مان  به یک اندازه درخشان بودند."

این اتفاق این سوال را به وجود می آورد که در چه فاصله ای نور شمع به اندازه ستاره وگا درخشان است. این یک سوال راحت برای پاسخ دادن نیست چون دوربین های CCD حساسیت های مختلفی نسبت به چشم انسان به فوتون ها دارد و ستاره وگا و نور شمع نیز دو طیف متفاوت از نور را ساتع می کنند.

به هر حال، کریشوناس و کارونا چند قاعده مدرج را بوجود آورند و گفتند که برابری این دو در فاصله 392 متری رخ می دهد. به عبارت دیگر، شعله یک شمع در فاصله 392 متری به اندازه ستاره ای با درجه صفر، درخشان است.

کم نورترین ستاره هایی که انسان  بدون کمک گرفتن از وسایل دیگر قادر به دیدن است دارای درجه 6 هستند. ستارگان کم نورتر تنها با تلسکوپ و یا دوربین های دو چشمی قابل رویت هستند.

ستارگان با درجه صفر 251.2 برابر درخشان تر از ستارگان با درجه 6 هستند. یک بار دیگر با در نظر گرفتن تفاوت بین نورستارگان و نور شمع، این امر امکان پذیر است تا بفهمیم تا چه مسافتی نور شمع به اندازه ستارگان درجه 6 درخشش دارد.

کریشوناس و کارونا می گویند که این تساوی درخشش در فاصله ای به اندازه 2576 متری تا تقریبا 1.6 مایلی اتفاق می افتد و  در فاصله 10 مایلی یک شمع به اندازه ستارگان درجه 9.98 ، می درخشد. آن دو می گویند که" این فاصله خیلی بیشتر از توانایی حساس ترین چشمان ماست. "

الان توانستیم به جواب دست پیدا کنیم--- طولانی ترین فاصله ای که چشم انسان قادر به دیدن شعله یک شمع است، در 2.76 کیلومتری است.

آزمایش جالبی بود که به شعله ور تر شدن مناظره در این خصوص می افزاید. اما خیلی نامختمل است که بتوان این بحث را به سادگی به پایان رسانید، بالاخص با در نظر گرفتن بررسی های دیگر که می گویند چشم انسان قادر است با تنها چند فوتون، نور را در فواصل ببیند.

چیزی که ما هم اکنون به آن نیاز مند ایم یک آزمایش قطعی است که در واقع بتواند فاصله واقعی را اندازه گیری نماید—حداکثر فاصله ای که یک شخص و یا گروهی از افراد می تواند یک شمع را ببیند( همانگونه برای محاسبه فاصله با وسایل اندازه گیری دیگر ، این روش هم می تواند فاصله را اندازه گیری نماید.)

این یک پروژه جالب برای هر کسی است که تعدادی شمع و وقت زیادی داشته باشد.

مترجم: اسماعیل روستایی

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedInاشتراک گذاری در کلوب Instagram
آخرین ویرایش در سه شنبه, 27 مرداد 1394 ساعت 09:45

ارسال نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. ایمیل شما در سایت نمایش داده نمی شود.