دوشنبه, 07 فروردين 1396 ساعت 21:30

مدل زمین واره چیست؟

نوشته شده توسط

مدل­ های این چنینی از کرۀ زمین، زمین­ واره نامیده می­ شوند و این عکس ها در زیر نیز بر اساس یکی از دقیق ­ترین زمین­ واره ­های ساخته شده تا به امروز ایجاد شده ­است.

جمعه, 04 فروردين 1396 ساعت 05:56

با کاربردهای گرافن آشنا شوید

نوشته شده توسط

محققان ترکیب جدیدی از ترکیب ساده GeSe کشف کرده اند که تاکنون از دید دانشمندان دور بود. ترکیب «بتا GeSe» ساختاری مانند گرافن دارد اما در دستگاه های الکترونیکی کاربرد بیشتری خواهد داشت.

جمعه, 04 فروردين 1396 ساعت 03:45

هلیوم ابرمایع مانند سیاه چاله فضایی رفتار می کند

نوشته شده توسط

گروهی از دانشمندان یک قانون فیزیک کشف کرده اند که عامل رفتار عجیب سیاه چاله ها در فضا است. همچنین این قانون سبب می شود  هلیوم ابرمایع نیز رفتاری شبیه سیاه چاله ها از خود نشان دهد.

چهارشنبه, 02 فروردين 1396 ساعت 20:10

آیا نظریه فضا زمان یک توهم است؟

نوشته شده توسط

آیا زمان واقعی است؟ فضا چطور؟ به گفته ی تعدادی از محققان پیشرو در علوم کیهان شناسی، فضا- زمان، تار و پودی که هندسۀ آن با گرانش ستارگان، سیارات و ماده قابل تغییر است – ممکن است چیزی بیش از یک توهم یا سراب نباشد.

سه شنبه, 01 فروردين 1396 ساعت 22:37

ذرات جدید اتم کشف شدند

نوشته شده توسط

مسئولان برخورد دهنده بزرگ هادرون می‌گویند چند ذره جدید تشکیل دهنده اتم - زیراتمی - که می‌تواند چگونگی حفظ انسجام هسته اتم را توضیح دهد کشف کرده اند.

سه شنبه, 01 فروردين 1396 ساعت 20:15

غول خفته ای که در حال بیدارشدن است

نوشته شده توسط

محققان دانشگاه کالیفرنیا سن‌دیگو در مطالعات جدید خود به یک گسل شدیدا فعال برخورده‌اند که توانایی ایجاد زمین‌ لرزه‌هایی تا 7.5 درجه را دارد.

سه شنبه, 01 فروردين 1396 ساعت 02:52

چگونه تقویم هجری شمسی به وجود آمد؟

نوشته شده توسط

اگر از شما بپرسند، تقویم هجری شمسی که روز و شب خود را با آن می‌گذرانید، ابداع چه کسی است، چه پاسخی خواهید داد؟ مطمئنم بیشتر شما در پاسخ به این سوال زیر لب گفته‌اید: خوب معلوم است، حکیم عمر خیام! اما راستش را بخواهید، خیام پایه‌گذار تقویم جلالی بوده است. پس مبدع تقویم هجری شمسی کیست؟

یکشنبه, 29 اسفند 1395 ساعت 18:18

آیا گرم شدن زمین در کوتاه قد شدن افراد تاثیرگذار است؟

نوشته شده توسط

نتایج تحقیقات جدید نشان می‌دهد گرم‌ شدن کره زمین می‌تواند در طولانی مدت به کوتاه شدن قد انسانها منجر شود.

جلبک ها بسیار بیشتر از آن چیزهای ناخالصی هستند که به پاهای شما در سواحل می چسبند، یا آن چیزهای سبز بر روی سوشی. براساس مطالعات جدید احتمالا این گیاه قدم مهمی در سیر تکامل ریشه های ما در میلیون ها سال پیش، برداشته است.

چهارشنبه, 25 اسفند 1395 ساعت 18:11

شناسایی تبهکاران با اسکن مغزی

نوشته شده توسط

عصب‌شناسان با استفاده از اسکن‌های مغزی موفق به شناسایی تفاوت میان افرادی شدند که از روی عمد یا کاملا غیرعمدی اقدام به فعالیت‌های تبهکارانه می‌کنند.

چهارشنبه, 25 اسفند 1395 ساعت 16:55

ساخت بسته‌بندی‌های زیست‌سازگار از میخک و نقره

نوشته شده توسط

دانشمندان می‌گویند استفاده از بسته بندی‌های زیست سازگار از عصاره میخک و نانو ذرات نقره ماندگاری موادغذایی را بیشتر می‌کند و تجزیه آنها در محیط زیست راحت تر است.

چهارشنبه, 25 اسفند 1395 ساعت 01:20

چرا اعتدال بهاری هنگام آغاز نوروز است؟

نوشته شده توسط

شاید نخستین انسان‌هایی که چشم به جهان گشودند و به آسمان زیبای بالای سر خود نگریستند، همواره تمایل داشتند، بدانند که این گوی‌های بلورین چسبیده به سقف آسمان چیست.

یکشنبه, 22 اسفند 1395 ساعت 21:50

این رنگ محیط اطراف را خنک میکند

نوشته شده توسط

محققان آژانس تحقیقات پیشرفته انرژی ARPA-E در نمایشگاه امسال "صنایع انرژی" برای اولین‌بار از رنگ جدید ساختمان با قابلیت خنک‌کنندگی محیط بدون مصرف انرژی رونمایی کردند.

صفحه1 از23