چهارشنبه, 03 آذر 1395 ساعت 07:13
امتیاز
(0 رای)

ماهواره های شرکت اسپیس ایکس خدمات اینترنت را جهانی می کنند

شرکت اسپیس ایکس متعلق به الون ماسک سرمایه گذار بزرگ دنیای فناوری قصد دارد برای ارائه خدمات اینترنت ماهواره ای فوق سریع بیش از ۴هزار ماهواره به فضا پرتاب کند.

این شرکت مجوزهای لازم را برای این کار از کمیسیون فدرال ارتباطات آمریکا کسب کرده و امیدوار است از این طریق خدمات مخابراتی و اینترنت پرسرعت بهتری به جهانیان ارائه کند.

تعداد دقیق ماهواره هایی که قرار است به همین منظور به فضا پرتاب شوند ۴هزار و ۴۲۵ماهواره است. نکته جالب این است که در حال حاضر تعداد کل ماهواره های فعال که به دور مدار زمین می چرخند یک هزار و ۴۱۹مورد است و حالا تنها یک شرکت تجاری می خواهد تقریبا چهار برابر این تعداد ماهواره را به فضا پرتاب کند.

در حال حاضر حدود ۲هزار و ۶۰۰ماهواره از کار افتاده در فضا در حال گردش هستند و حتی با احتساب این رقم نیز شرکت اسپیس ایکس در حال ثبت رکوردی منحصر به فرد در زمینه پرتاب ماهواره به فضا است.

این ماهواره های جدید حدود ۳۸۶کیلوگرم وزن دارند و ابعاد آنها به اندازه یک خودروی مینی کوپر است. ارتفاع این ماهواره ها از سطح زمین در زمان چرخش به دور آن از یک هزار و ۱۵۰تا یک هزار و ۲۷۵کیلومتر در نوسان خواهد بود.

هر یک از این ماهواره ها می توانند منطقه ای به پهنای ۲هزار و ۱۲۰کیلومتر را پوشش دهند تا خدمات متنوع مخابراتی و اینترنتی در دسترس کاربران خانگی، تجاری و دولتی قرار گیرد.

در مرحله اول این طرح ۸۰۰ماهواره به فضا پرتاب می شود و پس از بهینه سازی و تکمیل این طرح پهنای باند اختصاص یافته به هر کاربر از این طریق به یک گیگابیت در ثانیه هم می رسد.

اسپیس ایکس تنها شرکتی نیست که در تلاش برای ارائه خدمات اینترنت پرسرعت ماهواره ای  است و شرکت های Intelsat (OneWeb)، SES (O۳B), Telesat  و Boeing هم در این زمینه در حال برنامه ریزی هستند.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedInاشتراک گذاری در کلوب Instagram

ارسال نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. ایمیل شما در سایت نمایش داده نمی شود.