دوشنبه, 17 آبان 1395 ساعت 19:21
امتیاز
(0 رای)

علت انفجار موشک فالکون ۹ چیست؟

ایلان ماسک، مدیرعامل و مالک شرکت فضایی اسپیس‌ایکس در یک اظهارنظر تلویزیونی اعلام کرد که مهندسان این شرکت علتی عجیب برای انفجار موشک فالکون 9 روی سکوی پرتاب در ماه گذشته کشف کرده‌اند.

فالکون 9 پس از آن که به نظر می‌رسید به مرحله قابل اعتمادی برای پروازهای فضایی رسیده است، ناگهان در میانه‌های سپتامبر (شهریور 95) روی سکوی پرتاب منفجر شد. انفجاری که به همراه خود میلیون‌ها دلار ماهواره یک شرکت اسرائیلی را نیز دود کرد و قراردادهای ناسا را نیز از دست الون ماسک درآورد.

روز گذشته بنیانگذار اسپیس‌ایکس، در یک اظهار نظر کوتاه تلویزیونی در شبکه ان‌بی‌سی کانادا گفت: «آن انفجار به دلیلی رخ داد که تاکنون در تاریخ فضانوردی و راکت‌ها سابقه نداشته است».

ماسک توضیح مفصلی در این‌ باره نداد اما گفت که یخ‌زدگی اکسیژن که در اثر نقص مخزن‌های هلیوم از جنس فیبر کربن پیشرفته روی داده است، منجر به انفجار شد که در هیچ سابقه راکتی در جهان چنین چیزی ثبت نشده است.

او تأکید کرد مهندسان اسپیس‌ایکس قادرند مشکل مخزن هلیوم را حل کنند و به زودی شاهد پرواز دوباره فالکون خواهیم بود. او قول داد شاهین شرکتش (فالکون9) حداکثر تا اواسط دسامبر (یک‌ماه دیگر) دوباره روی سکو برود.

پیش از این ناسا اعلام کرده بود که کلیه قراردادها با اسپیس‌ایکس برای ارسال تجهیزات و پشتیبانی به ایستگاه فضایی را لغو و با شرکت رقیب یعنی Orbit ATK قرارداد بسته است. به گزارش آنا، اکسیژن مایع در دمای منفی 362 درجه یخ می‌بندد و در راکت‌های سوخت مایع اسپیس‌ایکس در دمای منفی 340 درجه به سوی مرحله دوم پرتاب حرکت می‌کند.

در این مسیر اکسیژن از کنار مخازن هلیوم عبور می‌کند که دما در آنها تا منفی 452 درجه پایین می‌رود و در نتیجه نقص این مخازن، اکسیژن یخ‌زده است. الون ماسک هیچ توضیحی درباره این‌ که اکسیژن یخ‌زده چطور باعث انفجار شده است نداد.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedInاشتراک گذاری در کلوب Instagram
آخرین ویرایش در دوشنبه, 17 آبان 1395 ساعت 16:33

ارسال نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. ایمیل شما در سایت نمایش داده نمی شود.