یکشنبه, 21 شهریور 1395 ساعت 07:54
امتیاز
(0 رای)

ایرآسیا هر روز بدتر از دیروز

اینکه یک خلبان، هواپیمایی مسافربری را در شهری اشتباه فرود بیاورد به اندازه ی کافی عجیب است اما کشور اشتباه؟واقعا؟ آره، این ماجرا اتفاق افتاده.

گزارشات منتشر شده توسط آزانس هوانوردی استرالیا، حرکت عجیب هواپیمای شرکت ایرآسیا را که ۲۱۲ مسافر را در داخل خود داشت، ناشی از اشتباه در کاتالوگ های پروازی می داند.یعنی اتفاق پیش از اینکه هواپیما از زمین بلند شود، شروع شده بود.

این رویداد که در ماه مارس اتفاق افتاده بود به دلیل ورود پیش دستورات اشتباه به سیستم هواپیمای ایرباس A330 توسط خلبان، قبل از پرواز بود.

او به جای طول جغرافیایی ۱۵۱۰۹٫۸ ، به اشتباه ۰۱۵۱۹٫۸ را به سیستم داده بود.این باعث شده بود که هواپیما فکر کند که در “کیپ تاون” آفریقای جنوبی است در صورتی که هواپیما در سیدنی استرالیا بود.

سازمان امنیت پروازی استرالیا می گوید “اوضاع به شدت پیچیده بوده است.این کار بر روی سیستم هدایت هواپیما، GPS و دیگر هشدارهای الکترونیکی موقعیتی هواپیما تاثیر داشته است.در واقع امکان نداشته که این هواپیما به مالزی برود.”

آنها می گویند سیستم امنیت هواپیما چند بار این شانس را به خلبانان داده تا اشتباه خود را فهمیده و آن را تصحیح کنند اما آنها متوجه این قضیه نشده اند و هواپیما در مسیر اشتباه به حرکت درآمده است.

اینجای ماجرا کمی ترسناک می شود.زمانی که هواپیما از زمین بلند می شود تنها چند صد متر با یک هواپیمای دیگر که به صورت موازی در زیر آن پرواز می کرده فاصله داشته است.خوشبختانه سیستمی در هواپیما وجود دارد که از نزدیک شدن بیش از اندازه هواپیما با اجسام دیگر جلوگیری می کند.

در آسمان خلبانان متوجه می شوند که یک جای کار می لنگد اما نمی توانستند تشخیص بدهند که ایراد کار از کجاست.

بهترین راه در این زمان، فرود در سریع ترین زمان ممکن است و کاپیتان از سیدنی درخواست بازگشت می کند اما با توجه به شلوغی مسیرهای هوایی و همچنین مشکلات در سیستم هواپیما که آنها باید با دید بصری فرود می آمدند، به خلبانان دستور داده شد تا در فرودگاه ملبورن که هوا و دید بهتری دارد فرود بیایند.اینگونه بود که آنها بعد از ۲ ساعت در ملبورن فرود آمدند.

تمام این ماجرا اگر شرکت ایرآسیا سیستم هواپیماهای خود را به روز رسانی می کرد اتفاق نمی افتاد.چرا که آخرین نسخه ی مدیریت پرواز ایرباس از ورود اطلاعات اشتباه جلوگیری می کند.

گفته نشده که مسافرین این هواپیما چه زمانی به مالزی رسیدند.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedInاشتراک گذاری در کلوب Instagram

ارسال نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. ایمیل شما در سایت نمایش داده نمی شود.