دوشنبه, 24 خرداد 1395 ساعت 13:57
امتیاز
(0 رای)

قدیمی ترین رایانه جهان کشف شد

باستان‌شناسان معتقدند که دستگاه آنتی‌کیترا کشف شده در کشتی باستانی دریای اژه یک ابزار اخترشناسی نیست بلکه در واقع قدیمی‌ترین کامپیوتر جهان است.

باستان‌شناسان با بررسی دستگاه Antikythera با روش برش و اسکن دریافتند که پیچیدگی آن به مراتب بیشتر از یک ابزار ساده اخترشناسی است.

ماشین Antikythera بیش از 100 سال قبل در جریان باستان‌شناسی در یک کشتی ‌شکسته در اعماق دریای اژه کشف شد. دانشمندان معتقدند که بر روی قسمت‌های داخلی این دستگاه حدود 500 کلمه وجود دارد که پس از 100 سال مطالعه تنها تعداد ناچیزی از آنها شناسایی شده‌اند.

دانشمندان و باستان‌شناسان پس از یک دهه مطالعه با روش پیشرفته اسکن موفق به کشف بیش از 3500 کاراکتر شدند که با توجه به قدمت 2100 ساله آن، شناسایی کاربرد اصلی این دستگاه هنوز بسیار پیچیده و گیج‌کننده است.

پروفسور الکساندر جونز، متخصص علوم باستانی از دانشگاه نیویورک عنوان کرد: مطالعات اولیه تیم تحقیقاتی نشان داد که این دستگاه در واقع نوعی راهنمای رصد کهکشان‌ است، اما در یافته‌های اخیر مشخص شد که این دستگاه یک ماشین محاسباتی پیشرفته اما مکانیکی است.

وی در ادامه افزود: این دستگاه قطعا یک ماشین تحقیقاتی نیست بلکه یک ابزار پیشرفته محاسباتی در اختیار اخترشناسان یونان باستان بوده که با توجه به حرکات ماه و خورشید محاسبات مورد نیاز آنها را پردازش می‌کرده است.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedInاشتراک گذاری در کلوب Instagram

ارسال نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. ایمیل شما در سایت نمایش داده نمی شود.