جمعه, 14 خرداد 1395 ساعت 16:12
امتیاز
(1 رای)

ناسا منابع آلاینده هوا را شناسایی کرد

دانشمندان در مرکز محیط زیست و تغییرات آب و هوای ناسا در کانادا و محققان در دانشگاه مریلند، کالج پارک و دانشگاه دال هوسی، ۳۹منبع عظیم سمی آلاینده ی هوا را که پیش از این گزارش نشده بودند را شناسایی کردند.

با استفاده از عکس برداری ماهواره ای آژانس فضایی، این گروه موفق شدند مکان منابع تولید کننده ی سولفور دی اکسید که ساخته ی دست بشر هستند را مشخص نمایند.

سولفور دی اکسید (SO2) یکی از عوامل ایجاد باران اسیدی است و در کشور آمریکا توسط سازمان

EPA (US Environmental Protection Agency) یا  سازمان حفاظت از محیط زیست آمریکا تنظیم می شود. از این رو برای کنترل صحیح تر این جریان، باید اطلاعات دقیق و درستی از محل تولید آلاینده ها در اختیار این سازمان دولتی قرار بگیرد.

فاش شدن اطلاعات اخیر با استفاده از تکنولوژی های جدید کامپیوتری صورت گرفته است که می توانند اطلاعات خام دریافت شده از یکی از ابزار های مشاهداتی (هلندی-فنلاندی) که برای بررسی لایه ی اوزون بر روی یکی از فضاپیماهای ناسا به نام Aura قرار گرفته است را به داده های برآورد و تخمین محل تجمع سولفور دی اکسید تبدیل کند.

پیشرفت های اخیر تکنولوژی همچنین به دانشمندان این امکان را می دهند که حتی منابع کوچکتری مانند فعالیت های نفتی مرتبط با تولید این مواد و یا نیروگاه های کوچک تولید کننده را نیز پیدا کنند.

با استفاده از عکس برداری ماهواره ای از منابع سولفور دی اکسید، دانشمندان قادرند که منابع نشر این ماده را که پس از جمع آوری داده ها در سال های ۲۰۰۵تا ۲۰۱۴کشف نشده باقی ماندند را به صورت دقیق شناسایی کنند.

تحقیقات نشان داد که اغلب این منابع در اصل نیروگاه هایی با سوخت زغال سنگ، کارخانه های ذوب آهن و فعالیت های نفت و گازی هستند که غالبا در خاورمیانه، مکزیک و روسیه قرار دارند.

ناسا اعلام کرد که اطلاعات گزارش شده ی برخی از این مکان ها در مورد تولید سولفور دی اکسید در بسیاری از موارد ۲الی ۳برابر کمتر از مقداری است که داده های ماهواره ای در ۹سال گذشته نشان می دهند.

در نهایت، تمام منابع کشف نشده و اختلافات موجود در تعداد منابع گزارش شده فقط ۱۲درصد از کل مقدار سولفور دی اکسید تولید شده توسط انسان ها را شامل می شود.

تولید این آلاینده ها که به صورت چرخه ای انجام می گیرد، می تواند تاثیر زیاد و البته مخربی بر کیفیت آب و هوای مناطقی داشته باشد که منابع تولید کننده در آنجا قرار دارند.

تحقیقات صورت گرفته همچنین توانست ۷۵درصد از منابع طبیعی SO2را شناسایی کند. بعضی از این منابع طبیعی در مکان هایی قرار دارند که پیش از این شناسایی نشده اند.

این مطالعات اولین سری مطالعات برای جلوگیری از اندازه گیری های سالانه برای ی آن دسته از کوه های آتش فشانی غیر فعالی بودند که به آرامی گاز های سمی منتشر می کنند.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedInاشتراک گذاری در کلوب Instagram

ارسال نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. ایمیل شما در سایت نمایش داده نمی شود.