سه شنبه, 26 بهمن 1395 ساعت 19:54
امتیاز
(0 رای)

پرواز فالکون 9 از سکوی آپولو

موشک فالکون 9 شرکت اسپیس‌ایکس که قرار است شنبه(30 بهمن) به همراه محموله‌ای از تدارکات و تجربیات علمی عازم ایستگاه فضایی بین‌المللی شود، از مجتمع تاریخی 39A که برای ارسال ماموریت‌های آپولو به ماه استفاده شده بود، پرتاب خواهد شد.

این سکوی پرتاب که در دهه 1960 ساخته شده برای ارسال ماموریت آپولو 11 به ماه و همچنین اولین و آخرین ماموریت شاتل‌های فضایی استفاده شده بود.

این مجتمع واقع در فلوریدا اکنون برای اسکان و پرتاب موشک فالکون 9 و موشک‌های سنگین آینده شرکت اسپیس‌ایکس نوسازی شده است.

اسپیس‌ایکس از دو سال قبل این سایت پروازی را از ناسا اجاره کرد. پرواز روز شنبه نخستین باری خواهد بود که این شرکت پس از انفجار موشک فالکون 9 در سپتامبر 2016 از فلوریدا به ارسال موشک خواهد پرداخت.

در میان محموله‌ای که توسط فضاپیمای دراگون بر روی موشک فالکون به ایستگاه فضایی منتقل خواهد شد، چندین تجربه علمی از جمله یک آزمایش طراحی شده توسط دانش‌آموزان دبیرستانی برای بررسی تاثیر زمان سکونت در ریزگرانش بر  انقباض پوشش وریدی و شریانی سلول‌های ماهیچه ای نرم با استفاده از سلول‌های موش قرار دارد.

همچنین نمونه‌هایی از ابرمیکروب MRSA (استافیلوکوک اورئوس [طلایی] مقاوم به متی سیلین) نیز در یک محفظه مهروموم شده به عنوان بخشی از یک آزمایش به منظور نظارت بر رشد و جهش باکتری در محیط بدون گرانش به آزمایشگاه مداری فرستاده خواهد شد.

دیگر تجربه‌ها شامل پژوهشی در مورد رشد بلورهای آنتی‌بادی، تجهیزاتی برای نظارت بر رعدوبرق در استراتوسفر زمین و یک سیستم نمایش فناوری راون (Raven) برای نظارت بر فضاپیماهای وارد و خارج شده از ایستگاه فضایی هستند.

سیستم راون توسط بخش پروژه‌های خدمات‌رسانی ماهواره مرکز پرواز فضایی گودارد ناسا با هدف بلندمدت الحاق و خروج‌های خودکار فضاپیماها و ماهواره‌ها از ایستگاه فضایی ساخته شده است.

فضاپیمای دراگون در دهمین ماموریت تدارکاتی خود به حمل بیش از 2500 کیلوگرم بار با ارزش حدود سه میلیارد دلار به ایستگاه فضایی ارسال شده و به همراه 2300 کیلوگرم محموله به زمین باز خواهد گشت.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedInاشتراک گذاری در کلوب Instagram

ارسال نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. ایمیل شما در سایت نمایش داده نمی شود.