چهارشنبه, 25 آذر 1394 ساعت 22:44
امتیاز
(2 رای)

سه نکته غیر واقعی در مورد امنیت هواپیماها که باید فراموش کنید

برای دهه ها، فیلم ها و برنامه های تلوزیونی جریان های تمام نشدنی از حوادث وحشتناک در خصوص صنعت هوانوردی را بر روی پرده سینما به نمایش گذاشته اند، که موجب بروز اضطراب در ذهن مسافرات هوایی تا قبل از سوار شدن به هواپیما می شود. زمانی که مسافران به حوادث مربوط به هواپیما فکر می کنند، بسیاری از ایده های عجیب به ذهن متبادر می شوند، از انفجار های وسط آسمان به خاطر افت فشار هوا در داخل هواپیما گرفته تا ایده کشیده شدن به درون توالت هواپیما.

نه هر چه در تلوزیون نشان داده می شود به خطرناکی آنچه که فکر می کنیم، است. در واقع، بسیاری از این اتفاقات کار های کاملا تخیلی هستند و به این منظور ساخته شده اند که بتوانند همزمان مسافران امروزی را هم بترسانند و هم سرگرم نمایند. در حالی که این افسانه های پیرامون امنیت هواپیما ریشه در واقعیت دارند، مسافران بهتر است این شرایط را قبل از اینکه به بد خوابی دچار شوند، مورد بازبینی مجدد قرار دهند.

توالت ها به خطرناکی آنچه که به نظر می رسند، نیستند

توالت های هواپیما یکی از عمومی ترین مکان هایی است که شایعات مسافرت ها از آن ریشه می دواند – نه فقط به خاطر شرایط عمومی شان. در سال 2002، شبکه BBC گزارش داد که یک مسافر به دستشویی چسپیده شد، آن هم بعد از اینکه سیفون را همچنان که بر روی دستشویی نشسته است، می کشد. این امر باعث شد تا برنامه تلوزیونی "افسانه زدایان Mythbusters" دست به انجام آزمایش مشابهی در این خصوص بزنند.

یکی دیگر از شایعات متداول در خصوص توالت های هواپیما شامل ترس های عادی بسیاری از مسافران است: عنکبوت های کشنده. در سری ایمیل های سال 1999، نویسنده اصلی ادعا می کند که در خصوص نیش یک عنکبوت در دستشویی هواپیما که باعث بیماری های جدی و مرگبار می شود، اطلاعاتی در اختیار دارد.

هر دو مورد مشخص شد که کاملا خلاف واقع هستند

شرکت هواپیمایی مربوطه در ماجرای سال 2002 که زنی به دستشویی چسپیده شد، این امر را کاملا رد می نماید و می گوید این چنین حادثه ای اصلا اتفاق نیفتاده است. این شرکت هواپیمایی ادعا می کند در حالی که کابین تحت فشار ممکن است مشکلاتی را در حین استفاده از فلاش دستشویی بوجود آورد، ولی توالت ها هرگز به گونه ای طراحی نشده اند که کسی به آنها چسپیده شود.

در مورد عنکبوت چطور؟ شایعه عنکبوت نیز از بین بسیاری از نشانه های "داستان گویانه" ایمیل های سریالی مشخص شد کاملا غیر واقعی است. medical journal این امر را نیز گزارش نمودند، دستگاه های دولتی هم این امر را گزارش دادند و حتی مشخص شد که خود عنکبوت هم اصلا وجود خارجی نداشته است.

رعد و برق میزان سوانح هواپیماهای امروزی را افزایش نمی دهد

اوایل سال 2015 یک ویدیو فراگیر شد که نشان می داد یک هواپیما که به نظر می رسید متعلق به شرکت هواپیمایی Delta Air Lines بود در حالی که بر روی باند قرار داشت، صاعقه ای به آن برخورد نمود. این امر موجب شد تا مسافران هوایی فکر کنند که اصابت یک صاعقه به هواپیما می تواند منجر به صدمات جدی به هواپیما شود و امنیت هواپیما را به خطر اندازد.

این شایعه در واقعه ریشه ای واقعی دارد. در سال 1959، صاعقه ای به هواپیما TWA برخورد نمود و در نتیجه هواپیما منفجر شد که در نتیجه بدترین حادثه هوایی سال نیز رقم خورد. سازندگان هواپیما خیلی سریع از این اتفاق درس گرفتند و شروع به طراحی دوباره هواپیما ها نمودند که کمتر تحت تاثیر شرایط بد جوی قرار گیرند.

امروزه، همچنان اصابت صاعقه به هواپیما در حالی که وسط آسمان است رخ می دهد، اما نتیجه آن خیلی کم خطر تر نسبت به گذشته است. بر اساس گزارش KLM، اصابت صاعقه به هواپیما می تواند به برخی سیستم های هواپیما آسیب برساند، اما نه به اندازه ای که بتواند هواپیما را از بین ببرد. در عوض، هواپیماهای امروزی همچنان قادر به نشستن بر روی باند هستند، اما باید تا قبل از پرواز بعدی کاملا مورد بازرسی قرار گیرند.

احتمال افت فشار در هواپیما خیلی نا محتمل است

یکی دیگر از قسمت های برنامه افسانه زدایان نیز به یکی از جلوه های ویژه خاص هالیوود می پردازد: افت فشار همراه با انفجار یک هواپیما. در تئوری، سوراخ نمودن یک هواپیما در حالی که تحت فشار قرار دارد می تواند منجر به افت فشار و انفجار آن شود، که هواپیما را در وسط آسمان می تواند تکه تکه نماید.

همانطور که دانشمندان متوجه شده اند، چیزی بیش از سوراخ یک گلوله نیاز است تا یک سوراخ درون هواپیما ایجاد کند. در عمل، یک حادثه در مورد خط هوایی جنوب شرقی [آمریکا] بوئینگ 737 در سال 2011 باعث بوجود آمدن یک سوراخ در سقف هواپیما می شود، که در نتیجه با افت فشار مواجه می شوند. اما به هر حال، از طریق سقف هیچ مسافری به بیرون از بدنه هواپیما کشیده نشد و هواپیما توانست با موفقیت یک فرود اضطراری را انجام دهد و مسافران نیز با استفاده از ماسک های هوا توانستند اندکی راحت تر تنفس نمایند.

وقتی تمامی اتفاقات مورد بررسی قرار گیرند، مسافرت های هوایی همچنان به عنوان یکی از امن ترین راه های مسافرت به دور دنیا جایگاه خود را حفظ می نماند. بدون وجود این چنین شایعاتی در خصوص پرواز های هوایی می توانید مسافرتی راحت تر و خالی از استرس داشته باشید.

مترجم: اسماعیل روستایی

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedInاشتراک گذاری در کلوب Instagram

ارسال نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. ایمیل شما در سایت نمایش داده نمی شود.