پنج شنبه, 05 آذر 1394 ساعت 13:08
امتیاز
(9 رای)

ده نقشه ای که نحوه دید تان نسبت به جهان را تغییر می دهد

نقشه ها جزو اقلامی هستند که می توانند ساعت ها شما را سرگرم کنند. از زمان پیدایش شان در قالب خطوط نا منظم بر روی شن های سواحل هزاران سال قبل، نقشه ها در طی توسعه و پیشرفت جوامعه بشری همراهان مفیدی برای انسان بوده اند. امروزه، در زمانی که اطلاعات نامحدودی وجود دارد، نقشه ها خیلی متداول تر، پیشرفته تر و جالب تر از قبل شده اند.

در اینجا تعدادی از جالب ترین نقشه هایی که می توانستیم پیدا کنیم را آورده ایم، خوشبختانه، این نقشه ها باعث می شود تا به "سیاره آبی کم رنگ مان " با یک دید جدید بنگرید.

نقشه Goode Homolosine

naghshe2.elmdaily

متداول ترین شکل نقشه ها، که معروف به نقشه مرکاتور (Mercator map) می باشد، به طور تعجب برانگیزی اشتباه است. بله، از اولین کلاس جغرافیا تاکنون اشتباه فهمیده اید. مشکل زمانی به وجود می آید که می خواهید یک شکل سه بعدی، همچون سیاره زمین، را بر روی یک نقشه دو بعدی بوجود آوردید. در نتیجه نقشه ای به دست می آید که هرچه از استوا دور می شویم نقاط را بزرگ تر از آنچه که هست نشان می دهد. نقشه Goode Homolosine با تهیه شکل دقیق تر برای حل این مشکل بوجود آمد.

نگاهی تازه به قاره آفریقا

nagsheye3.elmdaily

اصلا ایرادی ندارد اگر که فکر می کرده اید قاره آفریقا به اندازه آمریکای شمالی وسعت دارد. این تصویر، که توسط کای کروسا (Kai Krause) طراح گرافیک تهیه شده، در واقع نشان می دهد شما می توانید کشور های چین، هند، آمریکا، ژاپن و بیشتر کشور های اروپایی را در پهنه آفریقا جای دهید.

اینجا مکانی است که پنج درصد از مردم جهان زندگی می کنند

nagsheye4.elmdaily

نقطه قرمز در جنوب قاره آسیا پنج درصد از مردم جهان را نشان می دهد. نواحی آبی رنگ از دیگر پنج درصد مردم جهان خبر می دهد در حالی که نقاط سفید باقی نود درصد جهان را  نشان می دهد.

مکس گاکا، تهیه کنده این نقشه جالب، گفتند:" من تمرکز جنوب قاره آسیا را به عنوان یک مزیت می بینیم. از لحاظ اقتصادی، اجتماعی و محیطی خیلی برای مردمی که در مراکز پرجمعیت زندگی می کنند به صرفه تر است. و مهاجرت افراد از روستاها به مناطق شهری امری است که در همه جا در حال اتفاق است، حتی در هند و نگلادش. بنابراین در این نقاط پرجمعیت، خیلی جلوتر از بقیه هستند."

نقشه ای که بر اساس جمعیت طبقه بندی شده است

nagsheye5.elmdaily

بر روی پرده نمایش یکسان که چگونه این همه جمعیت در قسمت های آسیا زندگی می کنند، این نقشه جهان را از لحاظ جمعیت کشور ها به نمایش گذاشته است. هر مربع نقشه بیانگر 500.000 نفر جمعیت است.

بدون هیچ گونه تعجبی، کشور های چین و هند خیلی بیشتر از بقیه کشور ها بزرگ تر به نمایش درآمده اند. دیدن فاصله تقریبی یک میلیارد نفری بین دومین کشور پر جمعیت، هند، و سومین کشور پرجمعیت، آمریکا، خیلی هیجان انگیز به نظر می رسد.

خطوط مرزی کشور ها حال حاظر در جهان ماقبل تاریخ

naghshe6.elmdaily

پانگه آ (Pangea) یک ابر قاره ای بود که در حدود دویست میلیون سال قبل شروع به تقسیم شدن کرد. ماسیمو پیتروبون (Massimo Pietrobon) این نقشه را تهیه کرده تا نشان دهد چگونه کشور های حال حاظر در زمین های ماقبل تاریخ جای می شده اند.

چه کسی از اینترنت استفاده می کند؟

naghsheye7.elmdaily

این نقشه تعداد افرادی را نشان می دهد که به اینترنت وصل هستند. هرچه نواحی قرمز تر می شوند، یعنی اینکه افراد بیشتری به اینترنت وصل هستند.

برای تولید این نقشه، آقای جان ماترلی، موسس موتور جستجوگر Shodan، به تمامی IP های متصل به اینترنت سیگنال می فرستند و پاسخ ها را دریافت و ضبط می کنند. کل این کار تنها پنج ساعت به طول انجامید. ولی به هر حال، خوب است که یاد آور شویم این نقشه در سال 2014 تهیه شده است.

نقشه قابل پیش گیری شیوع بیماری ها

naghsheye8.elmdaily

این نقشه، که توسط مجمع روابط خارجه (Council on Foreign Relations) تولید شده است، با استفاده از داده های گردآوری شده از مراکز سلامت و رسانه ها برای تولید یک نقشه زنده از شیوع بیماری ها دست به ساخته آن زده است. نقاط آبی رنگ مناطق مبتلا به اوریون، مناطق سبز رنگ نواحی مبتلا به سیاه سرفه، مناطق  نارنجی رنگ نواحی مبتلا به فلج اطفال، مناطق زرد رنگ نواحی "سایر بیماری ها"، مناطق صورتی-بنفش نواحی مبتلا به سرخچه و رنگ بنفش تیره نشان دهنده سرخک است.

احتمالا نا امید کننده ترین حقیقت راجع به این نقشه این باشد که تمامی این بیماری ها با واکس های ارزان قیمت قابل پیشگیری هستند. به هر حال، محرومیت اقتصادی و باور های اجتماعی (نظیر جنبش های ضد واکسیناسیون ) یعنی اینکه واکس ها بدون استفاده و یا غیر قابل دسترس باقی می مانند.

نقشه کیهانی

naghsheye9.elmdaily

با استفاده از داده های گرد آمده از فاصله دو میلیون سال نوری زمین، اخترفیزیک دانان در دانشگاه واترلو، یکی از وسیع ترین نقشه های گیتی را تهیه کردند.

بر روی این نقشه،رنگ آبی کم رنگ بیانگر وجود کهکشان هاست، از رنگ آبی کم رنگ به رنگ سفید بیانگر وجود تمرکز بالاتری از کهکشان هاست و نواحی قرمز رنگ نشان دهنده کهکشان های فوق خوشه ای هستند. نقاطی که هنوز مورد کاوش قرار نگرفته اند نیز با زنگ آبی متوسط نشان داده شده است.

اگر میزان انتشار کربن دی اکسید در نظر گرفته نمی شد، نقشه ها چگونه به نظر می رسیدند؟

naghsheye10.elmdaily

این یک تصویر نقشه کشی شده از تغییرات آب و هوایی است. این نقشه به شما اجازه می دهد تا کد پستی خود را وارد نموده و ببینید که در صورت در نظر نگرفتن میزان انتشار گاز کربن دی اکسید، سطح آب دریا در محل زندگی تان در مقایسه با آن چیزی که دولت ها و شرکت ها در سرتاسر جهان در رابطه با آن صحبت می کنند چگونه تغییر می کرد.

نقشه مستقیم آب و هوایی

naghshe1

این نقشه که توسط آقای کامرون بیکاریو تهیه دیده شده، داده های زنده هواشناسی را بر روی نقشه جهان پیاده می کند. این نقشه هر از سه ساعت یک بار بر اساس داده های واقعی دما، باد، رطوبت و بسیاری از موارد دیگر، به روز رسانی می شود.

مترجم: اسماعیل روستایی

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedInاشتراک گذاری در کلوب Instagram

2 نظر

ارسال نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. ایمیل شما در سایت نمایش داده نمی شود.