پنج شنبه, 31 فروردين 1396 ساعت 19:58
امتیاز
(0 رای)

چطور میتوان دانه های برف شبیه به هم ساخت؟

همواره باور عمومی بر این بوده که هر دانه‌ برف منحصر‌ به فرد و متفاوت از دانه برف دیگر است، اما اکنون محققان کل‌تک (CalTech) دریافته‌اند با کنترل شرایط محیطی می‌توان دانه‌های برفی را ایجاد کرد که کاملا شبیه به یکدیگرند.

براي درك اينكه چرا تصور مي‌شود دانه‌هاي برف منحصر به فردند، درك اينكه دانه‌ها چگونه تشكيل مي‌شوند مي‌تواند موثر باشد.

دانه برف

دانه‌هاي برف درون ابرها در اتمسفر تشكيل مي‌شوند، زماني كه بخار آب سرد مي‌شود و مولكول‌هاي آب به دور ذره‌اي غبار در هواي منجمد آغاز به چسبيدن به يكديگر مي‌كنند.

در طول اين روند به واسطه ايجاد اتصالاتي ميات اتم‌هاي هيدروژن و اكسيژن در هر مولكول آب شكلي 6 ضلعي ايجاد مي‌شود. با اتصال مولكول‌هاي بيشتر به اين ساختار 6 ضلعي،‌ دانه برف از 6 جهت به سمت خارج بسط پيدا مي‌كند اما صرف نظر از الگوي هميشگي 6 ضلعي، تغييرات جزئي در رطوبت و دماي هوا باعث مي‌شوند اين 6 بازو در هر دانه برف شكلي متفاوت به خود بگيرند.

اين همان رويدادي است كه در شرايط كنترل نشده و اتفاقي اتمسفر زمين در حين شكل‌گيري دانه‌هاي برف رخ مي‌دهد. اما اين داستان در محيط آزمايشگاهي و كنترل شده كاملا متفاوت است. محققان با استفاده از مخازن ويژه اتمسفري در آزمايشگاه مي‌توانند با تنظيم حرارت و رطوبت و دستكاري روند رشد بلورهاي يخي، دانه‌هاي برف را به شكلي كه مي‌خواهد طراحي كنند.

محققان حتي توانسته‌اند در شرايط كنترل شده دو بلور بذر، ذرات اوليه‌اي كه دانه‌هاي برف حول محور آنها تشكيل مي‌شوند،‌ را كاملا شبيه به يكديگر خلق كنند. به بياني ديگر در شرايط ايده‌آل مي‌توان دو دانه برف شبيه به هم داشت، كه البته شباهت آنها 100 درصدي نيست و تفاوت‌هايي نيز با هم دارند.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedInاشتراک گذاری در کلوب Instagram

ارسال نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. ایمیل شما در سایت نمایش داده نمی شود.