یکشنبه, 27 فروردين 1396 ساعت 22:42
امتیاز
(0 رای)

امروز تولد کاشف Co2 است

جوزف بلک متولد 16 آوریل 1728، دانشمند و فیزیکدان اسکاتلندی و کاشف گاز دی‌اکسید کربن، کاشف گرمای نهان و بنیانگذار کمیت فیزیکی ظرفیت گرمایی ویژه بود

.

او استاد رشته پزشکی در دانشگاه گلاسگو بود و در همان دانشگاه به تدریس شیمی نیز می‌پرداخت. جیمز وات که در همان زمان برای دانشگاه گلاسگو ابزارها و ماشین‌آلات آزمایشی می‌ساخت، به کمک جوزف بلک آزمایش‌هایی بر روی بخار انجام داد که در نهایت منجر به اختراع و تکمیل موتور بخار گردید.

جوزف بلک گاز کربنیک را از تکلیس آهک بدست آورد و آن را هوای ثابت نامید. او ثابت کرد که هوای ثابت همان گازی است که انسان هنگام بازدم خارج می‌کند و یا از احتراق زغال ایجاد می‌شود.

دانشکده‌های شیمی در دانشگاه‌های گلاسگو و ادینبرو هر دو به افتخار جوزف بلک به نام او نامیده شده‌اند.

وی در دورانی که هنوز دانشجوی رشته پزشکی بود رساله‌ دکترای خود را روی درمان سنگ کلیه قرار داد و توانست با دفاع از رساله خود مدرک دکترا دریافت کند.

جوزف بلک در سال 1728 در شهر بوردو در کشور فرانسه زاده شد. برای تحصیل به ادینبرو رفت، در دانشگاه همین شهر به مقام استادی رسید و در سال 1757 یعنی در 29 سالگی موفق به کشف گاز کربنیک شد. بلک در 10 نوامبر 1799 از دنیا رفت.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedInاشتراک گذاری در کلوب Instagram

ارسال نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. ایمیل شما در سایت نمایش داده نمی شود.