جمعه, 25 فروردين 1396 ساعت 16:36
امتیاز
(0 رای)

تفاوت بین دوربین‌های عکاسی و دوربین‌های فیلم‌برداری چیست؟

تولید دوربین‌های دیجیتال گام بلندی در حوزه فیلم‌برداری بود است. امروزه شما با خرید دوربین‌های عکاسی و حتی SLR فیلم‌های باکیفیت بالا ضبط کنید. پس چرا خود را با یک دوربین فیلم‌برداری به‌زحمت بیندازیم.

البته همچنان دلایلی برای خرید دوربین‌های فیلم‌برداری وجود دارد و آن این است که آن‌ها بهترین راه برای ثبت خاطرات‌اند.

کیفیت فیلم

درحالی‌که برخی دوربین‌های دیجیتال کیفیت ۷۲۰p را ارائه می‌دهند و تعداد کمی از آن‌ها قابلیت فیلم‌برداری    ۱۰۸۰p را دارند ولی هیچ‌کدام حتی به پای دوربین‌های متوسط فیلم‌برداری نمی‌رسند. اگر می‌خواهید اولین قدم‌های کودکتان را بسیار واضح ضبط کنید و سال‌ها حداقل تا قبل از عوض شدن تلویزیون‌ها، شفافیتش باقی بماند، چیزی جای دوربین فیلم‌برداری را نمی‌گیرد.

حتی در حد استاندارد، فاصله در کیفیت کاملاً آشکار است. دوربین‌های فیلم‌برداری استاندارد فیلم‌برداری را با سرعت و کیفیت بهتری نسبت به یک دوربین عکاسی انجام می‌دهد.

عدسی‌ها

عدسی دوربین فیلم‌برداری قابلیت بزرگنمایی بیشتری به شما می‌دهد.حال‌آنکه دوربین‌های عکاسی در بازار هستند که قابلیت زوم بالایی دارند ولی همچنان به پای بزرگنمایی ۳۰برابر یا ۶۰برابر دوربین‌های فیلم‌برداری نمی‌رسند.

در بسیاری از موارد، عدسی‌های دوربین‌های عکاسی در هنگام فیلم‌برداری اصلاً کارا نیستند.

اگر هم باشند، همیشه کامل عمل نمی‌کنند، برعکس عدسی دوربین فیلم‌برداری. هنگام فیلم‌برداری و بزرگنمایی با یک دوربین عکاسی می‌توانید نویزها را حس کنید.

امکانات رسانه‌ای

دوربین‌های عکاسی دیجیتال فیلم را بر روی کارت حافظه ذخیره می‌کنند.

دوربین‌های فیلم‌برداری هم می‌توانند فیلم را بر روی کارت حافظه ذخیره کنند ولی همچنین می‌توانند فیلم را روی حافظه داخلی ذخیره کنند که فضای بسیار بیشتری را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. (حتی بیشتر از بیشترین ظرفیت کارت‌های حافظه.) همچنین می‌توانید برای راحتی کار و استفاده از دستگاه‌های پخش‌کننده DVD, فیلم‌ها را مستقیم روی dvd ذخیره کنید.

صدا

میکروفن‌های داخلی که در دوربین‌های فیلم‌برداری استفاده شده‌اند بسیار بهتر از نمونه‌هایی هستند که در دوربین‌های عکاسی جای گرفته‌اند. گزینه‌های صوتی حرفه‌ای‌تری نیز بر روی دوربین‌های فیلم‌برداری قرار دارد, مثل تمرکز کردن خودکار روی یک منبع صوت. برخی دوربین‌های فیلم‌برداری همچنان قابلیت ضبط صدای چند کاناله دارند.

تلفیق ویژگی‌ها

هرچند ما در زمانه‌ی استفاده از ابزارهای چندکاره زندگی می‌کنیم ولی طراحی آن‌ها همچنان از توابع پایه‌ای نشأت می‌گیرد. با وجود اینکه موبایل‌ها امروزه دوربین دارند ولی همچنان به یک تلفن شبیه‌اند. و این قضیه درباره دوربین‌های فیلم‌برداری و عکاسی نیز صادق است. دوربین‌های فیلم‌برداری به گونه‌ای طراحی شده‌اند که در مدت زمان هرچند طولانی خوش دست و بی لغزش باشند ولی دوربین‌های عکاسی این‌گونه نیستند. همچنین نمایشگر دوربین‌های فیلم‌برداری می‌تواند بچرخد حال‌آنکه دوربین‌های عکاسی اکثراً نمایشگر ثابت دارند.

کنترل‌های فیلم

برخی دوربین‌های فیلم‌برداری پیشرفته به شما امکان تنظیم زمینه نمایش، سرعت شاتر و تراز رنگ سفید را برای بالا بردن کیفیت می‌دهند

ولی وقتی که با دوربین عکاسی فیلم می‌گیرید نمی‌توانید این تنظیمات را انجام دهید و فقط می‌توانید فیلم عادی بگیرید.

در برنگرفتن همه‌چیز

هرچند که دوربین‌های دیجیتال راه زیادی در عرصه فیلم‌برداری برداشته‌اند اما هم چنان در قد و قواره‌های دوربین‌های فیلم‌برداری برای ثبت آن قدم‌های نخست یا ساعت‌ها رقص نیستند.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedInاشتراک گذاری در کلوب Instagram

ارسال نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. ایمیل شما در سایت نمایش داده نمی شود.