پنج شنبه, 19 مرداد 1396 ساعت 04:15
امتیاز
(0 رای)

پهپادی روی سطوح عمودی فرود می‌آید

تیمی از مبتکران دانشگاه "شربروک" کانادا پهپاد خودکاری ساخته‌اند که قادر است روی سطوح عمودی فرود بیاید.

 سامانه جدید، "پهپاد خودکار چند مدله شربروک" (S-MAD) نام دارد و جزئیات آن هفته گذشته در کنفرانس "ماشین زنده 2017" (Living Machine 2017) ارائه شد؛ این فناوری برنده "جایزه بهترین مقاله رباتیک" (Best Robotics Paper Award) شد.

تیم علمی از توانایی پرندگان برای تغییر دادن مسیر پروازشان و نشستن بر روی سطوح عمودی در لحظه آخر الهام گرفت و به دنبال تقلید از این قابلیت برای ساخت یک پهپاد خودکار مجهز به بال ثابت برآمد. محققان هزاران شبیه‌سازی مدل‌بندی آیرودینامیک را قبل از اعمال این توانایی به پهپاد جدید تهیه کردند.

این سامانه ابداعی در ابتدا با سرعت7 تا 9 متر در ثانیه و به طور افقی به سمت یک دیوار پرواز می‌کند. سپس حسگر لیزری آن، دیوار را شناسایی می‌کند و سیستم کنترل بازخورد، سرعت پهپاد را به یک تا سه متر در ثانیه می‌رساند و در نهایت، وضعیت آن را به صورت عمودی زاویه‌دار در می‌آورد.

همزمان فشار موتور این پهپاد افزایش می‌یابد تا وضعیت آن را هنگام نزدیک شدن به دیوار عمودی کند. پس از آن، پاهای میکروفیبری پهپاد بر روی دیوار قرار می‌گیرند و سیستم تعلیق با خاموش کردن پروانه، انرژی جنبشی ناشی از برخورد آن با دیوار را جذب می‌کند. تیم علمی مدعی است این پاها قادر به حرکت روی هر سطح سختی از جمله دیوارها، بتن و گچ هستند.

با جای‌گیری پهپاد بر روی دیوار، این فناوری می‌تواند تا پرواز بعدی آنجا بماند و سپس پروانه خود را روشن کرده و دوباره اوج بگیرد.

مبتکران معتقدند این نوع پهپادها را می‌توان برای انجام ماموریت‌های گسترده به کار برد چون قادرند متوقف شوند و انرژی را در مکان‌هایی که پهپادهای دیگر قادر به ورود نیستند ذخیره کنند. بنابراین می‌توان از چنین سامانه‌هایی برای عملیات‌های نظارتی بلندمدت استفاده کرد؛ با این حال، با داشتن توانایی فرود بر روی سطوح عمودی، همچنین می‌توان از آن‌ها برای بازرسی ساختمان‌ها یا در نواحی حادثه‌دیده استفاده کرد.

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedInاشتراک گذاری در کلوب Instagram

ارسال نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. ایمیل شما در سایت نمایش داده نمی شود.