جمعه, 07 خرداد 1395 ساعت 11:33
امتیاز
(0 رای)

گزارشی از تجربه ناموفق مایکروسافت از سرمایه گذاری در نوکیا

طبق آخرین خبرهایی که از ماجراهای مایکروسافت و نوکیا منتشر شد، با خبر شدیم که این شرکت نام نوکیا را رسماً به شرکت Focxonn فروخته است. امروز هم مایکروسافت یک ضربه یک میلیارد دلاری دیگر را به دلیل شکست در تصاحب نوکیا پشت سر گذاشت. در ادامه این گزارش با ما همراه باشید.

این تولید کننده نرم افزار در حال تعطیل کردن تجارت اسمارت فون های خود است و پیش از این با صرف هزینه 950 میلیون دلاری، 1.850 فرصت شغلی را تعدیل کرده است. این تعدیل نیرو تقریباً یک سال بعد از ضرر 7.6 میلیارد دلاری و تعدیل 7.800 فرصت شغلی در مایکروسافت اتفاق افتاد و تنها تعداد معدودی از پرسنل سابق نوکیا در بدنه سازمانی این شرکت باقی مانند. اکنون به نظر می رسد که روزهای تولید گوشی های موبایل مایکروسافت برای مصرف کنندگان به پایان رسیده است.

مایکروسافت حداقل 8 میلیارد دلار را برای تجربه نوکیای شکست خورده خود به هدر داد که شامل هزینه های زیر ساخت و جداسازی هزاران کارمند بود. مایکروسافت در ابتدا 25000 نفر را برای بخش نوکیا استخدام کرد که جزیی از تصاحب تجارت گوشی های نوکیا به مبلغ 7.2 میلیارد دلار به حساب می آمد. اما تعدیل های دو سال اخیر باعث به اتمام رسیدن بخش موبایلی وابسته به مایکروسافت شد.

تصاحب تجارت گوشی های نوکیا توسط مایکروسافت از ابتدا یک اقدام پر ریسک به شمار می رفت اما این قراردادی بود که توسط مدیرعامل سابق مایکروسافت به نام استیو بالمر امضاء شده بود. از ابتدای شروع به کار ساتیا نادلا، مشخص بود که مدیر عامل جدید علاقه ای به این پروژه ندارد. او تنها دو ماه بعد از نهایی شدن خریداری نوکیا اعلام کرد استراتژی شرکت از تمرکز بر روی دستگاه ها و سرویس ها تغییر کرده و سال گذشته این تغییر استراتژی حتی فراتر رفت و از تولید چندین گوشی نیز دور شد.

ممکن است بسیاری معتقد باشند که مایکروسافت راه چاره دیگری نداشته است چرا که نوکیا بیش از 90 درصد بازار گوشی های ویندوز فونی را تحت کنترل داشت و شایعه شده بود که قصد دارد سیستم عامل اندروید را امتحان کند. تجربه گوگل در ساخت گوشی های اندرویدی منجر به این شد که موتورولا به قیمت 2.91 میلیارد دلار به لنوو فروخته شود. این اتفاق تنها دو سال بعد از اینکه گوگل 12.5 میلیادر دلار برای خرید موتورولا هزینه کرده بود افتاد. البته سرمایه گذاری اولیه گوگل بر روی تصاحب پتنت های کلیدی اتفاق افتاد بود اما هنوز مشخص نیست که مایکروسافت چه منفعتی از قرارداد نوکیا به دست آورده است.

شاید هیچ وقت متوجه نشویم که دلیل اصلی مایکروسافت برای خرید تجارت گوشی های نوکیا چه بوده است اما در این لحظه به وضوح می توان دید که این شرکت میلیاردها دلار را برای یک تجربه ناموفق به هدر داده است. احتمال اینکه مایکروسافت به تولید سرفیس فون فکر کند نیز وجود دارد اما اگر این کار را شروع کند، تنها می تواند به تعداد معدودی از کاربران که به گوشی های ویندوزی علاقه مند بوده اند سرویس بدهد و این برای جبران ضرر گوشی های ویندوز فونی کافی نخواهد بود.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedInاشتراک گذاری در کلوب Instagram

ارسال نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. ایمیل شما در سایت نمایش داده نمی شود.