یکشنبه, 19 آذر 1396 ساعت 09:53
امتیاز
(0 رای)

دقیق ترین نقشه جغرافیایی جهان را مشاهده کنید

فکرش را بکنید، نقشه‌‌ی جهانی که از کودکی تاکنون استفاده می‌کردید، اشتباه است!

برای سالیان سال، از دوران کودکی تا امروز، همه‌ی ما یک نقشه را به عنوان نقشه‌ی جهان استفاده می‌کردیم. «مرکاتور» (Mercator) نام نقشه‌ای است که در قرن ۱۶ توسط جغرافی‌دانی به همین نام ترسیم شد و تاکنون نیز به عنوان بهترین و محبوب‌ترین نقشه‌ جغرافیا مورد استفاده قرار می‌گیرد. با این وجود این نقشه کم و بیش ایرادات کوچک و بزرگی دارد.

نقشه مرکاتور

برای مثال مناطقی مانند گرینلند، قطب جنوب و آفریقا از جمله مواردی هستند که کم و کاستی برای نمایش موقعیت آن‌ها وجود دارد. این ایرادات جزئی به واسطه‌ی دو بعدی بودن نقشه است؛ چراکه نمی‌توان به صورت دقیق در طول و عرض این نقشه را تهیه کرد.

حال پس از گذشت ۵ قرن، «هاجیمه ناروکاوا» (Hajime Narukawa) فارغ‌التحصیل دانشگاه توکیو، به مدت ۶ سال برای تهیه‌ی نقشه‌ای دقیق‌تر فعالیت کرد تا بالاخره توانست به بهترین حالت آن برسد. نقشه‌ی جهان‌نمای ناروکاوا که «آتاگرف» (AuthaGraph) نام دارد، در سال ۲۰۱۰ به اتمام رسید و جایزه‌ی برتر طراحی ژاپن را در مسابقات طراحان این کشور از میان هزاران اختراع دیگر از آن خود کرد.

نقشه هاجیمه ناروکاوا

ناروکاوا توانست در صفحه‌ای دو بعدی محل قرارگیری مناطق و قاره‌ها را نسبت به یکدیگر به طور نسبی و بهتری رسم کند تا فواصل و موقعیت‌های دقیق‌تر و واقعی‌تری در آن رعایت شود.

نقشه آتاگرف

بر اساس توصیف طراحان برتر ژاپن، این نقشه موقعیت قاره‌ها، اقیانوس‌ها و قطب‌ها را به دقیق‌ترین شکل ممکن نشان داده است.

جهان آتاگرف

از طرفی این نقشه‌ی مسطح می‌تواند هم در کره و هم در  چندضلعی‌های مختلف جای داده شود.

نقشه در چندضلعی ها

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedInاشتراک گذاری در کلوب Instagram

ارسال نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. ایمیل شما در سایت نمایش داده نمی شود.