جمعه, 15 آبان 1394 ساعت 13:12
امتیاز
(3 رای)

کشف روستای 6000 ساله در استان فارس

گمانه‌زنی‌های باستان‌شناسی در تل پای دره کامفیروز (تل قلعه) شهرستان مرودشت به شناسایی روستای ۵هکتاری ۶۰۰۰ساله مربوط به دوران فرهنگی لپویی منجر شد.

؛ فضل‌الله حبیبی سرپرست گروه باستان‌شناسی گفت: پس از بررسی سطحی و گمانه‌زنی‌ها در اطراف محوطه پای دره کامفیروز و تهیه نقشه توپوگرافی یک تپه اصلی (احتمالا قلعه) و آثار یک آسیاب مربوط به دوره سلجوقی نیز شناسایی شد.

این باستان‌شناس دلایل اصلی گمانه‌زنی را گسترش آزادراه شیراز- اصفهان به حریم تل پای دره و همچنین عبور جاده اصلی شیراز به کامفیروز بخشی از محوطه در سال‌های قبل و عبور لوله گاز به بخش کامفیروز اعلام کرد.

حبیبی گفت: برای تعیین عرصه و پشنهاد حریم حفاظتی تل پای دره، تهیه نقشه توپوگرافی از محوطه باستانی و انتخاب و اجرای گمانه‌های آزمایشی و شناخت دوره‌های مختلف تل پای دره با توجه به یافته‌های فرهنگی مدنظر نظر قرار گرفت.

به گفته او، ۷گمانه ۱در ۱متر و ۲گمانه ۲در ۲متر در محدوده این محوطه باستانی ایجاد و یک تپه به ابعاد ۷۰در ۶۰متر که احتمالا آثار یک قلعه مربوط به دوره سلجوقی است، نیز شناسایی شد.

حبیبی گفت: در شمال تپه اصلی (تپه اسلامی) که پس از خاکبرداری شرکت گاز استان فارس آثاری مربوط به دوران مس و سنگ جدید در آن دیده شد، گمانه‌زنی انجام گرفت و یافته‌هایی مربوط به فرهنگ لپویی متعلق به هزاره چهارم پیش از میلاد (دوره روستانشینی جدید) شناسایی شد.

این باستان‌شناس گفت: گمانه‌زنی‌های انجام شده حکایت از یک روستای بزرگ تقریبا ۵هکتاری مربوط به دوران فرهنگی لپویی و یک تپه اصلی (احتمالا قلعه) و آثار یک آسیاب مربوط به دوره سلجوقی در محوطه پای دره دارد.

او با اشاره به شناسایی یک کف شفته‌ریزی مربوط به فرهنگ لپویی گفت: در بخش شرقی تپه اسلامی به آثار کف سکونتی مربوط به دوره سلجوقی برخورد کردیم و همچنین در قسمت شمالی تل پای دره یک زباله‌دانی مربوط به دوره لپویی شناسایی شد.

به گفته این باستان‌شناس بررسی‌ها و گمانه‌زنی انجام گرفته در تل پای دره سفال‌های دوره فرهنگی باکون الف و همچنین سفال‌های دوره بانش قدیم شناسایی شد.

منبع:پژوهشگاه میراث فرهنگی

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedInاشتراک گذاری در کلوب Instagram

ارسال نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. ایمیل شما در سایت نمایش داده نمی شود.