سه شنبه, 23 تیر 1394 ساعت 11:12
امتیاز
(4 رای)
زمین عرصه نبرد زمین عرصه نبرد

زمین عرصه نبرد

در خلال جنگ جهانی اول بود که تاثیر جنگ های انسان ها بر مناظرطبیعی زمین بطور فزاینده ای افزایش یافت. ارتش های بزرگ ، مجهز به پیشرفته ترین فن آوری های نظامی- خصوصا سلاح های دارای قدرت انفجاری شدید- کل چشم انداز زمین در Western Front را ویران کردند. منطقه ای که از کانال انگلیس تا کوههای سوئیس امتداد دارد. یکی از بارزترین محل های این جنگ های مخرب مناطق پیرامونی شهر وردن در فرانسه می باشد.

در21 فوریه سال 1916 اولین گلوله توپ –با کالیبر 38 و وزن 750 کیلوگرم – از یک کشتی جنگی با برد اصلاح شده موسوم به “Long Max”  شلیک شد. پس از حمله آلمان ها، بلافاصله فرانسوی ها ضد حمله ای انجام دادند. برآورد می شود از فوریه تا آگوست سال 1916 در این منطقه با وسعت 200 کیلومتر مربع 60 میلیون گلوله توپ شلیک شده باشد.

تمامی این انفجارها پوشش گیاهی محلی را نابود کرد و مناظر طبیعی را ویران کرد و لایه بندی طبیعی خاک را به هم ریخت و لایه های سنگ زیرین را در هم شکست. تاثیرات این تخریب های چند ماهه هنوز و با گذشت 100 سال از پایان جنگ قابل مشاهده است.

زمین شناسان ژوزف هاپی و راندال شاتزل از میدان جنگ وردن بازدید کردند تا میزان تغییر در مناظر طبیعی و تاثیرات آن بر توسعه منطقه را بررسی کنند. شلیک توپخانه ها چگونگی شکل گیری و نوع خاک در منطقه را تغییر داده است. این تغییر به حدی بوده است که این محققان اعلام کردند که استفاده از بمب ها و مواد انفجاری جدید چنان عامل فرسایشی قوی می باشد که می بایست اصطلاحی جدید را درخصوص آن به کار برد : بمب توربیشن یا بمب آشفتگی.

زمانی که یک نارنجک متوسط در جنگ جهانی اول منفجر می شد ، حفره ای با قطری بیش از چندین متر و عمق 1-2 متر ایجاد می کرد.  هرچند مین های بزرگترحفره هایی تا 15 متر قطر و عمقی بیش از 10 متر نیز ایجاد می کنند.

این انفجارها سنگ بستر کم عمق را می شکند و مواد (شامل خاک و سنگ ها شکسته ) را بر لبه خارجی این حفره ها انباشته می کند و عدسی مانندهایی از مواد پرتاب شده بوجود می آورد. با گذشت زمان این حفره ها با مواد رسوبی جدید پرمی شوند، خصوصا با زباله ها، و پوشش گیاهی آنها به تدریج بر می گردد. از آنجا که منطقه وردن دارای سفره آب زیرزمینی کم عمقی نیز می باشد بسیاری از این حفره های ایجاد شده با آب پر شده اند و حوضچه های کوچکی را تشکیل داده اند که رس و پیت نرم در آن تجمع یافته است و منجر به ایجاد خاک های اشباع از آب شده است.   

در گودال های خشک بستر سنگی شکسته زمین نفوذ آب به خا ک را افزایش داده و فرسایش سنگ های آهکی را تسریع نموده است. همچنین شکاف های موجود در سنگ ها سکونت گاه مناسبی برای کرم های خاک شده اند و دو محقق شاهد افزایش فعالیت کرم های خاکی در داخل چاله ها بودند. کرم های خاکی بطور پیوسته آشغال و بقایای گیاهان را از سطح زمین به ته چاله ها می برند و در آنجا آبشویی اسیدهای آلی سنگ ها را مورد تخریب قرار می دهد. از این رو در چاله های حاصل از انفجار خاک تازه به وجود آمده بیش از بقیه قسمت های دست نخورده ای می باشد که ضخامت خاک طبیعی در آنها کمتر است.

پس از جنگ جهانی اول،  "جنگی برای خاتمه دادن به همه جنگ ها" ، متاسفانه جنگ های دیگری با شدت بمباران حتی بیشتر اتفاق افتاد.  در خلال جنگ جهانی دوم تخمین زده می شود که 1.3 میلیارد کیلوگرم بمب بر روی اروپا ریخته شده باشد. هرچند این رقم در مقایسه با 1.27 تریلیون کیلوگرم بمب ریخته شده بر روی ویتنام در خلال جنگ ویتنام رنگ می بازد. تخمین زده می شود که کل جنگ های قرن بیستم میلیارد ها متر مکعب از مواد تشکیل دهنده  زمین را جابجا کرده باشد که این یکی دیگر از میراث های فرسایش زمین در عصر زمین شناسی انسان (آنتروپوسین) می باشد. 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedInاشتراک گذاری در کلوب Instagram

ارسال نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. ایمیل شما در سایت نمایش داده نمی شود.