شنبه, 18 مهر 1394 ساعت 23:43
امتیاز
(4 رای)

درآمدزایی نجومی از سرمایه گذاری در فضا

رئیس پژوهشگاه فضایی ایران با اشاره به سرمایه گذاری جهانی در حوزه فناوری فضایی، درآمد جهانی حاصل از صنایع ماهواره در سال گذشته را ۲۰۳میلیارد دلار عنوان کرد.

حسن کریمی با بیان اینکه کشورهای جهان برای حضور بیشتر در عرصه فناوری­های فضایی به رقابت پرداخته و سرمایه­ گذاری­های کلان می­ کنند اظهار داشت: کشورهای پیشرفته جهان با توجه به اهمیت دست­اوردهای فناوری­های فضایی و نقش آن در توسعه پایدار، سرمایه­ گذاری کلانی در این حوزه می کنند و البته درآمد خوبی هم از این بابت به ­دست می­ آورند.

وی گفت: بنا بر آمار منتشره، درآمد جهانی حاصل از صنایع ماهواره در سال ۲۰۱۴، دویست و سه میلیارد دلار بوده است.

کریمی با بیان اینکه ۵۷کشور جهان، حداقل یک ماهواره عملیاتی دارند، افزود: در سال ۲۰۱۴، از ۱۲۶۱ماهواره عملیاتی کشورها، بیش از ۵۰درصد آن ماهواره­های مخابراتی بوده است.

رئیس پژوهشگاه فضایی ایران اظهار داشت: در سال ۲۰۱۴، تعداد ۲۰۸ماهواره پرتاب شده که تقریبا دو برابر سال ۲۰۱۳ ( با ۱۰۷ماهواره ) بوده و ماموریت آنها در حوزه های مختلف مخابراتی، هواشناسی، ناوبری، حفاظت نظامی، تحقیق و توسعه، علمی و رصد زمین بوده است.

وی یادآور شد: آمار ارائه شده نشان­ دهنده اهمیت صنایع فضایی در جهان و تلاش کشورها برای حضور بیشتر در این عرصه است.

کریمی به کاربرد دست­اوردهای فضایی در زندگی روزمره از جمله انتقال سریع اطلاعات، پزشکی از راه دور، مدیریت بحران بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله و طوفان و مدیریت منابع آبی اشاره کرد.

رئیس پژوهشگاه فضایی ایران که در جشنواره فضا سخن می­ گفت، هدف از برگزاری این جشنواره را آشنایی عموم مردم، به ­ویژه کودکان و نوجوانان و جوانان با علوم و فناوری­های فضایی و دست­اوردهای حاصله از آن، معرفی دست­اوردهای کشورمان در این عرصه و علاقه­ مند کردن دانش ­آموزان و دانشجویان به تحصیل این علوم عنوان کرد.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedInاشتراک گذاری در کلوب Instagram

ارسال نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. ایمیل شما در سایت نمایش داده نمی شود.