شنبه, 01 خرداد 1395 ساعت 22:20
امتیاز
(0 رای)

افراد چاق عمر طولانی تر دارند

پژوهشگران دانمارکی در مطالعه‌ای به این نتیجه عجیب و متفاوت رسیده‌اند که در حال حاضر میزان مرگ و میر افراد دارای اضافه‌وزن نسبت به افراد به‌اصطلاح دارای وزن سالم کمتر است.

مطابق دستورالعمل‌های جاری سلامت، افرادی که شاخص توده بدنی‌شان بالاتر از ۲۵ باشد در دسته افراد دارای «اضافه‌وزن»‌ قرار می‌گیرند. این حکم درواقع به این معنی است که شاخص توده بدنی بیشتر از ۲۵ برای سلامتی افراد مضر است. شاخص توده بدنی (BMI) از تقسیم عدد وزن فرد برحسب کیلوگرم بر مجذور عدد قد برحسب متر به دست می‌آید. اما به‌رغم این دستورالعمل‌ها، پژوهشی جدید می‌گوید که شاید این ویژگی آن‌قدرها هم که کارشناسان تصور می‌کنند خطرناک نباشد.

مطالعه عجیب، که در نشریه انجمن پزشکی آمریکا (JAMA) منتشرشده، نشان می‌دهد میزان مرگ و میر افرادی که مقدار کمی اضافه وزن دارند در سنین جوانی کمتر از سایر گروه‌هاست. پژوهشگران دانمارکی با استفاده از داده‌های مربوط به سه دوره زمانی مختلف – یعنی از ۱۹۷۶ تا ۱۹۷۸، از ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۴، و از ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۳ – ارتباط میان شاخص توده بدنی و میزان مرگ و میر را در بیش از ۱۲۰هزار نفر بررسی کردند.

این مطالعه گسترده نشان می‌دهد در گروه اول،‌ کمترین خطر مرگ و میر افرادی را تهدید می‌کرده است که شاخص توده بدنی‌شان ۲۳/۷ بوده، یا به عبارت دیگر ازنظر وزن و تناسب اندام در طیف افراد «سالم»‌ قرار داشتند. در گروه دوم، کمترین میزان مرگ و میر در کمین افراد دارای شاخص توده بدنی ۲۴/۶ بوده، به عبارت دیگر افرادی که در طیف سلامت وزن قرار داشتند اما به مرز اضافه‌وزن نزدیک شده بودند. اما در آخرین گروه، افرادی که شاخص توده بدنی‌شان ۲۷ بوده، یعنی کسانی که تقریبا در میانه طیف افراد دارای «اضافه وزن» قرار داشتند، کمترین میزان مرگ و میر تهدیدشان می‌کرده است.

دکتر بورگه نوردستگارد، استاد دانشگاه کوپنهاگ و سرپرست گروه پژوهش، می‌گوید این یافته‌ها نشان می‌دهد در حال حاضر، در مقایسه با دهه ۱۹۷۰ میلادی، افرادی که اضافه‌وزن دارند نسبت به افرادی که اصطلاحا وزن سالم دارند کمتر در معرض خطر مرگ و میر قرار خواهند داشت؛ و می‌افزاید که دلیل این امر فعلا رازی ناشناخته است.

با این حال، او به همه هشدار می‌دهد که از تفسیر نادرست و سوءبرداشت نسبت به این یافته‌ها بپرهیزند: «نتایج ما را نباید این گونه تفسیر کرد که اکنون افراد می‌توانند هرقدر که بخواهند بخورند، یا افراد به‌اصطلاح دارای وزن سالم باید بیشتر بخورند تا اضافه‌وزن پیدا کنند. این نتایج صرفا می‌گوید که احتمالا افراد دارای اضافه‌وزن لازم نیست که به‌اندازه گذشته نسبت وزنشان نگران باشند.»

ترجمه: مسعود ایثاری

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedInاشتراک گذاری در کلوب Instagram

ارسال نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. ایمیل شما در سایت نمایش داده نمی شود.