پنج شنبه, 20 خرداد 1395 ساعت 15:17
امتیاز
(0 رای)

پس از ازدواج چالش های مالی زیادی در راه است

مقوله ی ازدواج و زندگی مشترک درس های بسیاری را به همراه خود می آورد که واقعیت های مالی هم بخش مهمی از آن می باشند.

قبل از بله گفتن راجع به مسائل مالی با همسرتان صحبت کنید

من پیش از ازدواج برای آینده برنامه ی متفاوت تری در ذهنم می پرواندم، اما به محض آنکه تصمیم گرفتم زندگی مشترکی تشکیل دهم، این برنامه (حداقل کمی از آن) تغییر کرد. پیش از ازدواج باید مصالحه های لازم را در مورد مسائل مالی با شریک زندگیتان انجام داده باشید. خوب است او را از اهداف مالی خود آگاه سازید. شاید شریک زندگی شما با راه اندازی یک کسب و کار مستقل یا تحمل احتمالی بار مالی موافق نباشد. از سوی دیگر، شاید برنامه ی مالی همسر شما کاملاً بر عکس ایده های شما باشد. پس تا با او راجع به این مسائل صحبت نکنید، از این موضوعات باخبر نمی شوید.

پیش از آنکه به زیر یک سقف بروید باید به وضوح هر آنچه از آینده ی مالی خود توقع دارید را بر روی میز بگذارید تا پس از ازدواج مصالحه های لازم ادر بین شما و همسرتان ایجاد شود.

به طور دائم در مورد امور مالی عمیقاً با همسر خود صحبت کنید

تنها دلیلی که من و همسرم توانستیم در مورد مسائل مالی موضع مشابهی داشته باشیم وفاداری به همین جلسات بحث و گفتگو درباره موضوعات مالی بوده است. من و همسرم در هر ماه یک شب را به جلسه ای راجع به مسائل مالی اختصاص می دهیم و درباره ی  بودجه ی خانوار، هزینه ها، بدهی و کاهش یا افزایش درآمد با هم صحبت می کنیم.

همچنین هر دوی ما به کمک یکدیگر آنچه انتظار می رود در پایان سال بدست بیاوریم را پیش بینی کرده و برنامه ی منسجمی برای آن ترتیب می دهیم. شاید دخیل کردن یک فرد دیگر در مسائل مالی و جواب پس دادن به او دشوار و استرس آور به نظر برسد، برای مثال شاید فراموش کردید یک قبض را پرداخت کنید و حالا همین موضوع برملا و زمینه ی بحث و جدل می شود. اما در هر حال برگزاری این جلسات به صورت ماهیانه نه تنها اهمیت دارد، بلکه لازمه ی حفظ کیان خانواده است.

خانواده ی خود را از مسائل مالی دور نگه ندارید

در یک دنیای ایده آل، همه باید ثروتمند باشند و هر کسی هر چه می خواهد را باید داشته باشد. چنین چیزی در عالم واقعیت امکان پذیر نیست. اگر وام گرفته می شود، باید با رضایت هر دو طرف در یک زندگی مشترک صورت پذیرد. مسائل مالی چیزی نیست که از همسر خود پنهان کنید.

شما از لحاظ اخلاقی و قانونی موظف هستید یکدیگر را در مسائل مالی یاری کنید

چه خوشتان باید، چه نه، مسائل مالی همسر شما چیزی جدا از مسائل مالی شما نیست. تعهدات مالی دو نفر در زندگی مشترک بی دریغ بر زندگی هر دوی شما تاثیر می گذارد.

باز کردن حساب های جداگانه می تواند استقلال مالی طرفین را تامین کند

من و همسرم یک حساب مشترک برای خرید اقلام منزل و مخارج سفر باز کرده ایم، اما هر کدام به طور جداگانه نیز حساب بانکی داریم. شاید در زندگی مشترک همه چیز را نباید به اشتراک گذاشت، مخارج شخصی بخشی از آن است. با اینکه هر دوی ما راجع به مخارج خانواده، برنامه ی مالی و درآمد صحبت می کنیم، اما برای خرید لوازم شخصی خود از یکدیگر اجازه نمی گیریم. بنابراین هر یک از ما حق خرید کوچکترین تا لوکس ترین اقلام شخصی را برای خودمان داریم، به شرط آنکه مخارج اصلی خانواده در حساب مشترک تامین باشد.

برای من غیر قابل تصور است که چطور برخی از زوجین همه ی درآمد خانواده را در یک حساب مشترک ذخیره می کنند و بعد برای خرید کوچکترین لوازم شخصی باید با یکدیگر بحث و جدل داشته باشند؛ اینکه من امسال کفش ارزان یا گرانتری خریدم و یا پول قبض تو بیشتر از پول قبض من شده است! در یک زندگی مشترک هر دو طرفین باید آنقدر استقلال داشته باشند که برای خرید لوازم شخصی از یکدیگر اجازه نگیرند.

بدهی می تواند ارتباط زوجین را از بین ببرد، البته اگر شما اجازه دهید

چند سال پیش متوجه شدم که همسرم مقدار قابل توجهی بدهکاری بالا آورده است و من در عجب بودم که چرا؟ کی؟ چگونه؟ سوال های زیادی در ذهن ایجاد شده بود که مهترین آنها نحوه ی بازپرداخت این بدهی بود. من خوش شانس تودم که همسرم خودش همه چیز را به عهده گرفت و این بدهی را پرداخت کرد. اما شاید همیشه آنقدر خوش شانس نباشیم.

اگر همسرتان نتواند بدهی را پرداخت کند، شما نیز به نوعی مسئول پرداخت این بدهی می شوید و این اتفاق به یک مشکل بزرگ در زندگی مشترک تبدیل خواهد شد. بدهی های قبلی حسابش با بدهی های جدید فرق می کند، بدهی هایی که همسر شما از گذشته ی خود وارد زندگی جدید با شما کرده است به مراتب آسیب زننده تر است. این موضوع در ابتدا استرس بالایی را در رابطه ایجاد می کند و به مرور به فاجعه تبدیل خواهد شد.

پول خوشبختی نمی آورد

همه ی خانه ها، ماشین های لوکس، لباس های مارکدار و کالاهای لوکس نمی توانند خوشبختی یک رابطه ی مشترک را تامین کنند. وقتی در ناز و نعمت قرار داشته باشید و بعد همچنان رضایت کافی از زندگی را در خود احساس نکنید، به این موضوع پی می برید که خوشبختی چیزی ورای مسائل مادی است. برای بدست آوردن خوشبختی تلاشی ژرف لازم است.

پس در زندگی مشترک همه ی تصمیم گیری های مالی را به همسرتان انجام دهید، حساب بانکی مشترک برای مخارج خانواده و حساب بانکی جدا برای مخارج شخصی داشته باشید. اینها مضوعاتی هرچند ساده اما پر اهمیت هستند.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedInاشتراک گذاری در کلوب Instagram
آخرین ویرایش در پنج شنبه, 20 خرداد 1395 ساعت 21:08

ارسال نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. ایمیل شما در سایت نمایش داده نمی شود.