یکشنبه, 13 دی 1394 ساعت 10:18
امتیاز
(3 رای)

مغز گیمرهای حرفه ای با افراد عادی متفاوت است

محققان در تازه‌ترین آزمایش‌های خود بر روی 200 پسر که همگی از طرفداران پر و پا قرص بازی‌های ویدیویی بودند، دریافتند که ساختار و به اصطلاح سیم‌پیچی بخشی از مغز این افراد در مقایسه با مغز افراد عادی متفاوت است.

این بررسی ها بر روی افراد 10 تا 19 ساله ای صورت گرفت که از اعتیاد بالایی به بازی‌های ویدیویی برخوردار بودند به طوری که حتی برای به پایان رساندن مراحل بازی خود، حاضرند از خواب، استراحت و حتی غذای خود نیز بگذرند. در این پژوهش مشخص شد که اتصالات مغزی بخشی از مغز این افراد در مقایسه با افراد عادی به مراتب بیشتر است و از سویی دیگر از حواسپرتی بیشتری رنج می برند.

اسکن هایی که از مغز این 200 فرد گرفته شد نشان داد که هماهنگی میان بخشی از مغز این افراد به نام شبکه برجستگی (Salience Network) به مراتب بیشتر از مغز افراد عادیست. (شبکه برجستگی بخشی از مغز انسان است که مسئول شناسایی اتفاقات و تخصیص انرژی و تمرکز بدن برای واکنش دادن به آن رویداد است). بر این اساس، گیمرها می توانند واکنش سریع‌تری را در برابر آنچه که در بازی اتفاق می افتد نشان دهند.

جفری اندرسون از محققان دانشگاه یوتا در این خصوص عنوان می کند:"ارتباط بیش از حد میان این شبکه های مغزی می تواند افزایش توجه و تمرکز بر روی اهداف را به دنبال داشته باشد و منجر به شناخت اطلاعات جدید در محیط پیرامون آنها شود. این تغییرات می توانند قدرت تفکر موثرتر را به افراد هدیه دهند."

اما آنچه که ممکن است مشکل ساز شود، تغییر و افزایش ارتباطات مغزی در دو قسمت مغز به نام های قشر جلویی مغز و محل اتصال لوب گیجگاهی است که این تغییر در افراد مبتلا به بیماری هایی از قبیل اسکیزوفرنی، سندرم داون و اوتیسم مشاهده می شود. به همین دلیل است که گیمرهای افراطی، با کوچک‌ترین عامل مزاحم حواسشان پرت می شود.

البته هنوز مشخص نیست که آیا انجام بازی های ویدیویی برای سال های طولانی منجر به ایجاد چنین تغییراتی در مغز شده است یا اینکه این تغییرات در ابتدا در مغز این افراد وجود داشتند و همین امر این افراد را به سمت انجام بازی های ویدیویی کشانده است.

اندرسون در ادامه یادآور شد:"اثربخشی و مزیت های این تغییرات به مراتب بیشتر از ضررهای آن است و این نکته را نباید فراموش کرد که مشکلات همواره بخشی جدانشدنی تغییرات هستند."

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedInاشتراک گذاری در کلوب Instagram

ارسال نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. ایمیل شما در سایت نمایش داده نمی شود.