چهارشنبه, 23 فروردين 1396 ساعت 03:32
امتیاز
(0 رای)

با مرد شگفت انگیز آشنا شوید

آیا تا به حال کسی بدون مغز به دنیا آمده است؟ این سوال اولین بار در سایتی که شبکه ای برای تبادل دانش است و جایی که می توانید جواب سوال هایتان را از آدم هایی با بینش های خاص دریافت کنید.

جواب این سوال را فابیان ون دن برگ اینطور پاسخ داد: « از نظر تئوری بله انسان ها واقعا بدون مغز زنده می مانند، موارد این چنینی “هیدرانسفالی”(hydranencephaly) نام دارند، به طوری که در این موارد نیمکره های مغز رشد نمی کنند. این کودکان سال های زیادی عمر نمی کنند و تعداد کمی به سنین ۶یا ۱۰سالگی می رسند ولی در حقیقت تعداد این آدم ها بسیار محدود است. بیماری هیدرانسفالی با بیماری هیدروسفالی که مغز با مایع نخاعی پر می شود متفاوت است، در این بیماری این مایع به بافت های اطراف مغز فشار می‌آورد.

در موردی جالب، به یک مادری که ۳ماه باردار بود گفتند که پسرش بیماری های زیادی از قبیل بیرون زدگی نخاع و هیدروسفالی دارد که سلامتیش را به خطر می‌اندازد. کودک فقط با ۲درصد بافت سالم مغزی به دنیا آمد، به پدر و مادرش گفتند که زنده ماندن نوزاد بعید است و به آنها پیشنهاد کشتن فرزندشان را دادند. اما بر خلاف چیزی که همه فکر می کردند این کودک به صورت خارق العاده ای بهبود یافت، بعد از ۳سال گمانه زنی درباره زنده ماندن او، یک چکاپ نشان داد که مغزش کاملا سالم است و تمام کارایی های یک مغز معمولی را دارد. اگرچه یک سری معلولیت هایی هم به همراه داشت.

متخصصان علت بهبودی او را کاهش فشار مایع انباشته شده در مغزش دانستند. از نظر تئوری می توانیم این مطالعات را گسترش دهیم تا بفهمیم کدام فرد در حال حاظر میتواند بدون مغز زنده بماند. اگر مغز زمان کافی داشته باشد و به آهستگی از بین برود شرایط کاملا متفاوتی نسبت به زمانی خواهد داشت که آسیب ناگهانی به آن وارد شود یا اصلا از ابتدا شکل نگیرد.

یکی از نمونه ها مردی ۴۴ساله در فرانسه بود که ضعفی در پای چپش حس کرد، او نمی توانست دلیلش را پیدا کند و این درد باعث ناراحتی او شده بود، به همین دلیل به یکی از بیمارستان های محلی مراجعه کرد. این مرد یک زندگی معمولی داشت و یک شهروند معمولی بود، یک زن و دو بچه داشت، هیچ مورد عجیبی درباره او وجود نداشت به جز یک چیز. در زمان نوزادی دچار هیدروسفالی(تجمع مایع در مغز) شده بود، وقتی ۱۴ساله بود با استفاده از شانت، مایع مغزی اش بیرون کشیده شد.

از آن ماجرا ۳۰سال گذشته بود، دکترها گمان کردند که شاید این عمل موفقیت آمیز نبوده، پس یک سیتی اسکن و ام آر آی از مغزش گرفته شد. سرش به معنای واقعی از مایع پر شده بود. در اینجا عکس های سمت چپ باید مثل عکس های سمت راست باشند، اما در عوض با مایع نخاعی پر شده اند. همه نواحی مغز همراه با جمجمه حجمشان کاهش پیدا کرده بود.

این نمونه و نمونه های قبلی همه چیزی که در مورد زنده ماندن می دانیم را به چالش کشیده اند، البته که این مرد با آی کیو ۷۵نابغه نبود، ولی کاملا سر حال بود او حافظه، قدرت تکلم، بیان احساسات، افکار و ابتکار داشت. مورد این مرد نشانگر انعطاف پذیری خارق العاده مغز است، اگر این همه آسیب به طور ناگهانی به مغز وارد شود مغز نمی تواند، آنرا تحمل کند و فرد می میرد اما در این مورد سال ها و سال ها طول کشیده است که بیماری و گسترش یابد به همین دلیل مغز زمان کافی داشته، تا خود را تطبیق دهد و اعمال حیاتی انجام دهد. این نشان می دهد قدرت و تطابق سیستم های بیولوژیکی بدن انسان بسیار خارق العاده است.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedInاشتراک گذاری در کلوب Instagram

ارسال نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. ایمیل شما در سایت نمایش داده نمی شود.