دوشنبه, 13 آذر 1396 ساعت 08:57
امتیاز
(0 رای)

بدن کوسه‌ها در محیط‌های مختلف تغییر شکل می‌دهد

اگر نگاهی به انواع مختلف کوسه‌ها بیاندازید، می‌بینید که بعضی از آنها مثل بال‌های ثابت هواپیماها صاف و صیقلی هستند، در حالی که دیگر کوسه‌ها پوستی لایه لایه دارند و شبیه بالن هستند.

 یک مطالعه جدید مشخص کرده است که تفاوت در نوع بدن کوسه‌ها بر اساس اینکه این موجودات در کجای اقیانوس زندگی می‌کنند، تعیین می‌شود.

این مطالعه به وسیله دکتر "آدریان گلیس" از مرکز تحقیقات ماهی و شیلات دانشگاه "مرداک"(Murdoch) با همراهی دکتر "ژان پوتین" از دانشگاه سنت لوئیس و دکتر "جرمی گلدبوگن" در ایستگاه دریایی دانشگاه استنفورد-هاپکینز انجام شده است.

آنها ترکیب بدن 32 گونه کوسه را بررسی کردند تا ببینند بدن کوسه‌ها چگونه بر شنای آنها تاثیر می‌گذارد.

آنها دریافتند که کوسه‌ها در آب‌های عمیق و سرد، کبدهای چرب بسیار بزرگی دارند که گاهی اوقات بیش از یک چهارم بدن آنها را تشکیل می‌دهد.

این امر موجب افزایش شناوری آنها می‌شود، چرا که به این ترتیب می‌توانند با استفاده از انرژی کمی در آب حرکت کنند، اما به دلیل اضافه وزن، نسبتا کند حرکت می‌کنند.

خوشبختانه حیوانات آب‌های عمیق که مورد شکار کوسه‌ها قرار می‌گیرند و یا کوسه‌ها را شکار می‌کنند هم کند هستند.

از سوی دیگر، کوسه‌ها در آب‌های گرم و کم عمق، کبدهای نسبتا کوچک‌تری دارند. این باعث می‌شود آنها منفعلانه شناور باشند، به این معنی که آنها باید به سرعت حرکت کنند تا باله‌های شکمی آنها بتواند آنها را حرکت دهد.

این می‌تواند توضیحی بر این باشد که چرا حیوانات آب‌های کم عمق سریع‌تر حرکت می‌کنند.

"پوتین" می‌گوید: کوسه‌هایی که شبیه به کشتی‌های هوایی هستند باید در مکان‌های سرد زندگی کنند که در آن آهسته شنا کردن برای شکارها و شکارچیان یک قانون است. همانطور که کوسه‌هایی که در آب‌های کم عمق قرار دارند، با سریع شنا کردن مانند هواپیماها هستند، که البته انرژی بسیار بیشتری صرف می‌کنند، چرا که بدنشان به حالت باریک‌تر و نیزه‌ای تغییر شکل داده است.

وی افزود: بدین ترتیب، کوسه‌های لاغر و هیدرودینامیکی برای شنا در سرعت‌های بالا و تعقیب و گرفتن شکارهای سریع، به ویژه در محیط‌هایی که شنا کردن عموم حیوانات سریع و شایع است، نیاز به انرژی کمتری خواهند داشت.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedInاشتراک گذاری در کلوب Instagram

ارسال نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. ایمیل شما در سایت نمایش داده نمی شود.