چهارشنبه, 19 مهر 1396 ساعت 15:37
امتیاز
(0 رای)

گیاهی به رنگ بهار

مارانتا، این گیاه زیبا، با برگ‌های خاص و عجیب خود شما را شیفته می‌کند. اگر فکر می‌کنید خانه‌تان نیاز به رنگارنگ شدن دارد، از مارانتا غافل نشوید!

جنس مارانتا شامل گونه‌های کمی می‌شود که همه آنها بومی مناطق استوایی آمریکا هستند. مارانتا یکی از زیبا ترین و دکوری ترین گیاهان در بین تمام خانواده‌های گیاهی است. یکی از گونه‌های محبوب این گیاه برگ‌هایی به رنگ سبز تیره و مخمل مانند با نقطه‌های زرد با رگبرگ‌های قوسی قرمز رنگ دارد. مارانتاها گیاهان خانگی معمول و محبوبی هستند، اما این دلیل نمی‌شود که پرورش‌شان برای مدت طولانی آسان باشد!

مارانتاها آب و هوای گرم و مرطوب را می‌طلبند و به بسیاری از آفات مستعدند. این گیاه، گیاهی آرام رشد است و اندازه‌اش در حالت بلوغ از ۲۰ سانتی متربلند تر نمی‌شود. که همین اندازه کوچک، آن را برای گذاشتن بر لبه پنجره مناسب می‌کند.

شرایط رشد

– نور

این گیاه از نور مستقیم خورشید بیزار است و اگر در معرض نور مستقیم قرار بگیرد، برگ‌ها رنگ پر جلوه خود را از دست می‌دهند و بر روی‌شان لکه‌هایی ظاهر می‌شود. در زمستان زمانی که گیاه وارد دوره استراحت خود می‌شود (و بعضی مواقع به طور کامل خشک می‌شود)، گیاه را در مکانی روشن قرار دهید تا به رشد خود ادامه دهد.

– آبیاری

در طول فصل رشد (بهار و تابستان)، گیاه را به طور منظم آبیاری کنید و اجازه ندهید خاک به طور کامل خشک شود. مارانتا بسیار به خشکی حساس است و خشکی کشیدن بیش از حد گیاه را ضعیف می‌کند و حمله آفات به آن آسان تر می‌شود. البته برای جلوگیری از ابتلای گیاه به بیماری‌های قارچی اجازه ندهید آب با برگ‌ها تماس داشته باشد و یا برای مدت طولانی بر روی آنها جمع شود. به محض تهیه گیاه مارانتا سوراخ‌های زهکش گلدان را چک کنید و اگر بسته بودند یا به اندازه کافی بزرگ نبودند به کمک میخ آنها را باز کنید تا آب درون خاک نماند و ریشه گیاه پوسید نشود.

– خاک

مارانتا به خاک گلدان یا مخلوط غیر خاکی غنی با پایه پیت نیاز دارد که زهکشی خوبی هم داشته باشد.

– کود دهی

در طول فصل رشد (بهار و تابستان) گیاه را با کودهای مایع ضعیفی که حاوی تمامی عناصر مورد نیاز گیاه هستند، کود دهی کنید. اگر کودی که تهیه کرده اید کودی قوی است، محلول کودی که برای تغذیه گیاه درست می‌کنید را رقیق تر از مقدار گفته شده روی بسته کود درست کنید و یا مدت زمان بین دو کود دهی را بیشتر کنید. در طول فصل زمستان، کود دهی را به ماهی ۱ بار یا کمتر کاهش دهید.

تکثیر

بعضی از گونه‌های مارانتا به وسیله قلمه برگ یا تقسیم بوته (ریزوم) قابل تکثیر هستند. مرسوم ترین و آسان ترین روش تکثیر گیاه هم همان تقسیم بوته است. بهتر است تقسیم بوته را در زمان تعویض گلدان گیاه انجام دهید. وقتی گیاه به بلوغی نسبی رسید شروع به ایجاد بوته‌های جدید می‌کند. زمانی که احساس کردید گلدان فعلی گیاه دیگر جایی برای رشد بوته‌های موجود در آن ندارد و دلتان هم گیاهی جدید خواست، چند گلدان کوچکتر تهیه کنید، آنها را با خاک تازه پر کنید.

اجازه دهید خاک مارانتا‌تان اندکی خشک شود، سپس چند ضربه آرام به گلدان بزنید و گیاه و خاک اطرافش را به راحتی از گلدان خارج کنید. خاک را از ریشه‌ها جدا کنید. حالا بوته‌ها قابل تشخیص هستند، آنها را به کمک چاقو یا تیغی تیز و تمیز از هم جدا کنید و هر گلدان را در گلدانی که از قبل با خاک پر کرده بودید بکارید. بوته‌های جدید را در مکانی گرم نگه دارید و خاک‌شان را همواره مرطوب کنید. بعد چند هفته رشد جدید را در گیاه مشاهده می‌کنید. حالا می‌توانید گیاه را به صورت نرمال آبیاری کنید.

تعویض گلدان

همانطور که قبلا گفتیم مارانتا گیاهی آرام رشد است و نیاز به تعویض گلدان مکرر ندارد و ممکن است یک سال یک بار نیاز به تعویض پیدا کند. برای تعویض گلدان، گیاه را به آرامی از گلدانش خارج کنید و در گلدانی جدید با خاک تازه قرارش دهید. تعویض گلدان را در فصل بهار، قبل از شروع رشد گیاه انجام دهید.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedInاشتراک گذاری در کلوب Instagram

ارسال نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. ایمیل شما در سایت نمایش داده نمی شود.