یکشنبه, 22 مرداد 1396 ساعت 09:55
امتیاز
(0 رای)

راهنمای نگهداری از لاک‌پشت

لاک‌پشت‌های آب شیرین حیوانات خانگی سرگرم‌کننده‌ای هستند؛ اما نیاز به شرایط محیطی و مراقبت ویژه دارند تا بتوانند شرایط ایده‌آل جسمانی خود را حفظ کنند.

لاک‌پشت‌ها جزو محبوب‌ترین خزندگان برای نگهداری به‌عنوان یک حیوان خانگی هستند؛ زیرا این حیوانات خلق‌وخوی آرامی داشته و حالات چهره آن‌ها بیانگر احساسات درونی‌شان است. طرح‌ها نقش و نگار‌های متنوع روی لاک، از‌نظر ظاهری نیز آن‌ها را تبدیل به موجوداتی دوست‌داشتنی کرده است.

روش‌های نگهداری از گونه‌های مختلف لاک‌پشت تفاوت‌های جزئی با هم دارد، اما به‌طور‌کلی نگهداری از آن‌ها به‌عنوان یک حیوان خانگی بسیار آسان بوده و همه به‌راحتی از عهده آن بر‌می‌آیند.

لاک‎‌پشت‌ها عمر طولانی دارند و در صورتی‌که مراقبت کافی و مناسب از آن‌ها انجام شود تا چندین دهه زنده می‌مانند.

مراقبت‌های ضروری

بچه لاک‌پشت‌ها را معمولا می‌توان در داخل ظروف بزرگ شیشه‌ای در داخل منزل نگه داشت. برای نگهداری لاک‌پشت‌های بالغ باید از ظروف بزرگ‌تر استفاده کرد و می‌توان آن‌ها را در فصولی از سال که آب‌وهوا مناسب است در خارج از منزل نگه داشت. در فصل زمستان حتما باید لاک‌پشت‌ها را به فضای داخل منزل منتقل کرد.

ظرف نگهداری لاک‌پشت‌ها باید فضای کافی برای شنا کردن آن‌ها داشته باشد و به‌گونه‌ای باشد که لاک‌پشت‌ها بتوانند از آن بالا رفته و از آب خارج شوند و در معرض نور خورشید یا نور مصنوعی داخل اتاق قرار گیرند. کف ظرف باید با سنگ‌ریزه و ماسه پوشانده شود. چوب‌های گرد و سنگ‌های بزرگ‌تر که لاک‌پشت‌ها بتوانند از آ‌‌‌‌ن‌ها بالا بروند و بازی کنند نیز باید در داخل ظرف وجود داشته باشد. یک فیلتر آب و یک هیتر شناور برای گرم کردن آب و یک لوله و یک شلنگ یا یک پمپ خلأ برای تمیز کردن ظرف ضروری است. بهتر است مقداری نمک مخصوص آکواریوم به آب ظرف اضافه شود.

مردم تصور می‌کنند که لاک‌پشت‌ها به ورزش و تحرک بدنی نیازی ندارند؛ درصورتی‌که این یک باور کاملا اشتباه است. لاک‌پشت‌ها در محیط طبیعی خود بسیار فعال و پر‌تحرک هستند؛ پس اطمینان حاصل کنید که در ظرف نگهداری فضای کافی برای شنا و وسایل کافی برای بالا رفتن و تحرک حیوان وجود دارد و هفته‌ای یک بار آن‌ها را در یک حوضچه یا استخر کوچک قرار دهید تا شنا کنند.

تغذیه لاک‌پشت‌ها

تغذیه بچه‌لاک‌ پشت‌ها باید از مواد گوشتی باشد. برای یک نوزاد لاک‌پشت بهترین غذا پلت و نوزاد ماهی و کرم خونی منجمد (که می‌توان از فروشگاه‌های آکواریوم تهیه کرد) است و تغذیه لاک‌پشت‌های بالغ باید از مخلوط مواد گوشتی و سبزیجات باشد. به‌طور‌کلی در تغذیه لاک‌پشت‌ها باید تنوع غذایی رعایت شود. مصرف هفته‌ای یک‌بار میوه‌جات در رژیم غذایی لا‌ک‌پشت‌ها می‌تواند مفید باشد. لاک‌پشت‌های آب شیرین باید هنگام خوردن غذا در داخل آب غوطه‌ور باشند. در‌صورتی‌که مدت طولانی خارج از آب قرار گیرند می‌میرند. این مرگ می‌تواند ناشی از کم غذایی و یا خشک شدن بدن آن‌ها در مجاورت هوا باشد؛ ولی د‌ر‌هر‌صورت مرگ دردناکی خواهد بود.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedInاشتراک گذاری در کلوب Instagram

ارسال نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. ایمیل شما در سایت نمایش داده نمی شود.