چهارشنبه, 27 ارديبهشت 1396 ساعت 22:52
امتیاز
(0 رای)

چرا باید گیاهان خانگی داشته باشیم؟

اگر نیاز به دلایل قانع کننده‌ای برای نگهداری از گیاهان در خانه دارید و تنها زیبایی و طراوت بخشی آنها برای شما کافی نیست، پس متن زیر را بخوانید‌.

۱- آنها به تنفس بهتر ما کمک می‌کنند

دم، اکسیژن را به داخل بدن وارد و بازدم دی اکسیدکربن را به بیرون آزاد می‌کند. اما هنگام فتوسنتز درگیاهان این عمل به صورت عکس انجام می‌شود، یعنی گیاهان به هنگام فتوسنتز دی اکسیدکربن را جذب و اکسیژن را به محیط منتشر می‌کنند.، بنابراین انسان‌ها و گیاهان می‌توانند شریک خوبی برای هم باشند!

اما ! هنگام شب که فتوسنتز متوقف می‌شود بسیاری از گیاهان واکنش برعکس را انجام می‌‌‌دهند، یعنی اکسیژن را جذب و دی اکسید کربن را انتشار می‌دهند. البته چند گیاه خاص – مانند ارکیده، ساکولنت‌ها و ایکمیا فاسکیاتا همچنان دی اکسیدکربن را جذب و اکسیژن آزاد می‌کنند. پس می‌توانید این گیاهان را برای حفظ جریان اکسیژن در شب در اتاق خواب نگه دارید.

۲- آنها از بیماری‌ها جلوگیری می‌کنند

در فضای بیرون از خانه  فرایند تعرق در گیاهان_ تبخیر بخشی از آب موجود در گیاه از طریق برگ‌های آن _ حدود ۱۰درصد از رطوبت جو را تشکیل می‌دهد. همین‌طور هم حضور گیاهان در خانه رطوبت داخل خانه را افزایش می‌دهد. باتوجه به مطالعات انجام‌شده در دانشگاه کشاورزی نروژ، استفاده از گیاهان در فضاهای داخلی بروز بیماری‌هایی مانند خشکی پوست، سرماخوردگی، گلودرد و سرفه خشک را کاهش میدهد. همچنین پژوهش‌های دیگر نشان می‌دهد که رطوبت بالا باعث کاهش بقا و انتقال ویروس آنفلوانزا می‌شود. بنابراین نگهداری گیاهان در فصل گرما یا در مناطق خشک می‌تواند بسیار مفید باشد.

۳- آنها هوا را تمیز می‌کنند

ناسا زمان زیادی را صرفه تحقیق کیفیت هوا در محیط‌های کاملا بسته کرد که به کشف یک مفهوم جدید رسید “گیاهان در بهبود کیفیت هوای داخل ساختمان نقش اساسی را بازی می‌کنند.” هر دو قسمت برگ و ریشه گیاه در از بین بردن اثرات بخارهای سمی داخل ساختمان‌های  بسته بسیار موثر است. گیاهان می‌توانند سطوح پایینی از مواد شیمیایی مانند مونوکسیدکربن و فرمالدئید را به تنهایی از محیط پاک کنند. همچنین محققان ناسا قرادادن یک گلدان گیاه را در هر ۹۳مترمربع از فضای داخلی توصیه می‌کند.

ناسا ۱۰گیاه برتر برای بهبود کیفیت هوا را معرفی کرده‌است:

اسپاتی فیلوم، پتوس، پاپیتال، داوودی، ژربرا، زبان مادر شوهر، نخل شامادورا، آزالیا، دراسینا، گندمی

۴- آنها به روند بهبود بیماری کمک می‌کنند

آوردن گل برای عیادت از بیماران در بیمارستان ممکن است کلیشه‌ای به نظر بیاید   اما در  واقع در روند بهبودی بسیار موثر است. مطالعات انجام شده در دانشگاه ایالتی کانزاس نشان می‌دهد، گیاهان مانند یک درمان مکمل و موثر برای بیمارانی که تحت عمل جراحی قرار گرفته‌اند عمل می‌کند. در این مطالعات مشاهده‌ شد که گیاهان به صورت قابل توجهی در کاهش پاسخ‌های فیزیولوژیک بعد از جراحی، مثل  فشار خون سیستولیک ، درد، اضطراب و خستگی، موثر هستند.  تسریع روند بهبودی این بیماران بعد از عمل جراحی در مقایسه با بیمارانی که در اتاق خود گیاهی نداشتند بسیار مشهود است.

روش دیگر برای کاهش مدت زمان ریکاوری بعد از عمل جراحی ، درمان باغبانی است. بیمارانی که از لحاظ جسمی بیشتر با گیاهان در ارتباط بودند، روند بهبودی سریع تری نسبت به کسانی که فقط روش‌های پزشکی را تجربه می‌کردند داشتند.

۵- آنها به شما کمک می‌کنند تا بهتر کار کنید

مطالعات انجام شده در دانشگاه میشیگان بر دو گروه دانشجویان و کارمندان نشان می‌دهد که تحصیل و یا کار در طبیعت و اطراف گیاهان تمرکز، حافظه و بهره‌وری از مغز را تا ۲۰درصد افزایش می‌دهد.

در همین حال، دو محقق نروژی دریافتند که بازده کارمندان با حضور گیاهان در دفتر کارشان تا حد زیادی افزایش می‌یابد. مطالعات انجام شده در دانشگاه تگزاس بیان می‌کند که “پرورش گیاهان زینتی در خانه و محل کار حافظه و تمرکز را افزایش میدهد”.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedInاشتراک گذاری در کلوب Instagram

ارسال نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. ایمیل شما در سایت نمایش داده نمی شود.