یکشنبه, 05 دی 1395 ساعت 02:20
امتیاز
(0 رای)

قطب شمال به شدت در حال گرم شدن است

پژوهشگران از افزایش کم‌سابقه دمای هوا در قطب شمال در ایام کریسمس خبر می‌دهند.

در آستانه فرا رسیدن ایام کریسمس، دمای هوای قطب شمال ممکن است تا 20 درجه از متوسط دمای آن بالاتر برود. به گفته پژوهشگران، این افزایش دما که در نوع خود یک رکورد محسوب می‌شود، به دلیل تغییرات زاده دست بشر پدیدار شده است.

دمای هوا در منطقه قطب شمال، در دو ماه اخیر 5 درجه بالاتر از سطح متوسط آن بوده است. ماهواره‌ها نیز در فصل تابستان، کمترین میزان یخ را در آب‌های این منطقه ثبت کردند.

به گفته دکتر «فریدریک اوتو»، پژوهشگر ارشد در مؤسسه محیط زیست آکسفورد، این موج گرما در دوران پیش از عصر صنعتی بسیار نادر بود. در آن زمان، انتظار می‌رفت چنین موج گرمایی تقریباً هر 1000 سال یک بار رخ دهد.

وی افزود: «کاهش یخ‌های موجود در دریا‌ها به این پدیده کمک می‌کند. ... اگر جهان گرم شود، یخ‌های دریایی و زمینی آب می‌شوند و سطوح تاریک آب و خاک را آشکار می‌کنند. به همین دلیل، نور خورشید هم به جای این که به وسیله یخ منعکس شود، جذب می‌شود

بنا بر مندرجات الگوهای پیش‌بینی، احتمال ایجاد امواج گرما هم‌اکنون هر دو سال یک بار است. اما اگر هوا بر همین منوال گرم شود، امواج گرما هر سال یک بار رخ خواهد داد و به محیط زیست، آسیبی جبران‌ناپذیر وارد خواهد کرد.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedInاشتراک گذاری در کلوب Instagram

ارسال نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. ایمیل شما در سایت نمایش داده نمی شود.