یکشنبه, 12 دی 1395 ساعت 03:06
امتیاز
(0 رای)

در زیر پای انسان ها رودخانه ای از آن مذاب است

شاید باورش سخت باشد اما در زیر سطح زمین جریانی از آهن مذاب وجود دارد که دمایش تقریبا با سطح خورشید برابری می کند.

نشریه نیوساینتیست در گزارشی جالب توجه به تشریح یک فرآیند طبیعی اما حیرت انگیز در دل زمین پرداخته و می نویسد: برای نخستین بار در تاریخ است که چنین جریان چشمگیری از آهن مذاب در زیر سطح زمین یافت می شود. اما کشف این موضوع در نوع خود جالب توجه است. جایی در عمق ۳هزار کیلومتری زمین، آهن مذاب در قالب یک جریان بزرگ وجود دارد. دانشمندان تخمین می زنند که این جریان در زیر آمریکای شمالی یعنی جایی که کانادا واقع شده و روسیه وجود داشته، باشد. اما جالب تر از همه اینکه کشف این جریان مذاب که تخمین زده می شود دمایی همتراز با سطح خورشید دارد از طریق مشاهدات فضایی صورت گرفته است.

در ادامه این گزارش آمده است: جریان آهن مذاب چیزی درحدود ۴۲۰کیلومتر عرض دارد و از سال ۲۰۰۰سرعت آن سه برابر شده است. بررسیهای بیشتر حکایت از آن دارد که جریان مورد نظر به سمت غرب تمایل پیدا کرده و هر سال بین ۴۰تا ۴۵کیلومتر پیشروی کرده و از زیر سیبری به سمت اروپا حرکت می کند. نکته قابل تأمل اینجاست که سرعت پیشروی این جریان مذاب بیشتر از سه برابر سرعت عمومی جریانهای مذاب در هسته خارجی زمین است.

نیوساینتیست در ادامه این گزارش آورده است: هیچ کس به درستی نمی داند که چرا این جریان مذاب تا این حد با سرعت پیشروی می کند اما تیمی از دانشمندان که موفق به کشف آن شده اند بر این باورند که این یک پدیده طبیعی است که اساس آن به یک میلیارد سال پیش بازمی گردد. با بررسی دقیق این جریان می توان به شکل گیری میدانهای مغناطیسی زمین پی برد. اهمیت این میدانها در این است که از زمین و ساکنانش در برابر توفانهای خورشیدی محافظت می کنند.

در بخش دیگری از این گزارش می خوانیم: گروهی از دانشمندان دانشگاه لیدز در بریتانیا این جریان مذاب را کشف کرده اند. فیل لیورمور که هدایت این دانشمندان را بر عهده داشته می گوید: حقیقتا این یک کشف قابل توجه است. تا پیش از این می دانستیم که هسته مذاب زمین در حال حرکت است اما حالا متوجه وجود این جریان مذاب از آهن هم شده ایم. اهمیت این کشف جدید در آن است که درباره اعماق زمین چیز زیادی نمی دانیم. در واقع ما بیشتر از آنکه درباره اعماق سیاره مادر بدانیم درباره خورشید آگاهی داریم.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedInاشتراک گذاری در کلوب Instagram

ارسال نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. ایمیل شما در سایت نمایش داده نمی شود.