پنج شنبه, 02 دی 1395 ساعت 13:53
امتیاز
(0 رای)

رودخانه ای از آن مذاب کشف شد

محققان دانشگاه فنی دانمارک رودخانه‌ای از آهن مذاب را در عمق ۳۰۰۰کیلومتری آلاسکا و سیبری شناسایی کردند که با سرعت زیادی در جریان است و هر روز بر سرعت آن افزوده می‌شود.

سرعت جریان این رودخانه که حدود 420 کیلومتر پهنا دارد و دمای آن نزدیک به دمای خورشید است، در طول کم‌تر از دو دهه تقریبا به سه برابر افزایش یافته و اکنون درحال تغییر جهت به سمت اروپا است.

محققان این جریان سریع را در هنگام تحلیل اطلاعات به دست آمده از ماهواره‌های سه‌گانه آژانس فضایی اروپا، شناسایی کردند.

این سه ماهواره که Swarm نام دارند، در سال 2013 به منظور اندازه‌گیری تغییرات میدان مغناطیسی زمین به فضا پرتاب شدند و امکان استفاده از نوعی فناوری شبیه به اشعه X را برای پرده‌برداری از رازهای درونی سیاره ما در اختیار محققان قرار دادند. با استفاده از این ماهواره‌ها اجزایی از زمین شناسایی شدند که پیش از این هیچ کس از وجود آن‌ها اطلاع نداشت.

محققان اعتقاد دارند میدان مغناطیسی زمین حاصل فعالیت‌های درونی زمین در هسته آن است. هسته زمین جسم جامدی به اندازه دوسوم ماه بوده و بخش عمده آن از جنس آهن است. دمای هسته زمین به 5400 درجه سانتی‌گراد (9800 درجه فارنهایت) می‌رسد که تقریبا به اندازه دمای سطح خورشید است.

هسته جامد زمین را لایه‌ای از آهن و نیکل مذاب به ضخامت 2000 کیلومتر پوشانیده است که به عنوان هسته خارجی شناخته می‌شود. تفاوت دما، فشار و ترکیبات در این لایه موجب حرکت و جریان یافتن مواد مذاب می‌شود. این پدیده در کنار چرخش زمین منجر به ایجاد جریان الکتریکی و در نهایت میدان مغناطیسی می‌شود.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedInاشتراک گذاری در کلوب Instagram

ارسال نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. ایمیل شما در سایت نمایش داده نمی شود.