سه شنبه, 23 آذر 1395 ساعت 07:23
امتیاز
(0 رای)

در اعماق اقیانوس ها چه می گذرد؟

یک باور عمومی و قابل قبول در دنیای علم وجود دارد که می‌گوید آن‌قدر که درباره اعماق فضا می‌دانیم، چیزی از اعماق اقیانوس‌ها نمی‌دانیم. در واقع بخش زیادی از اقیانوس‌ها برای بشر همچنان ناشناخته باقی مانده است. ما دقیقا نمی‌دانیم در اعماق چند هزار متری اقیانوس‌ها چه موجوداتی زندگی می‌کنند.

البته تحقیقات صورت گرفته که به لطف توسعه فناوری‌های رباتیک، پیشرفت چشمگیری هم داشته‌اند نشان می‌دهد در عمق چند هزار متری اقیانوس‌ها فشار آب به طرز حیرت انگیزی بالاست، اما واقعا در اعماق اقیانوس‌ها چه شرایطی حاکم است؟ یک برآورد ساده نشان می‌دهد بخش‌های ناشناخته اقیانوس‌های جهان حدود 95 درصد از فضای قابل سکونت زمین را تشکیل می‌دهند. بتازگی ویدئویی علمی ـ تحقیقاتی منتشر شده که اتفاقاتی را که همزمان با نفوذ به اعماق بیشتر اقیانوس‌ها روی می‌دهد به تصویر می‌کشد. در این ویدئو عمق 11 کیلومتری اقیانوس به عنوان عمق نهایی در نظر گرفته شده است.

به گزارش جام جم آنلاین ، نفوذ به ژرفای اقیانوس‌ها با موجوداتی همچون انسان، فیل‌ها و حتی بزرگ‌ترین کشتی‌های ساخت دست بشر آغاز شده است. در اینجا تنها صحبت از عمق صد متری است که اگر غواصان خود را به تجهیزات کامل مجهز نکنند سرنوشتی جز مرگ نخواهند داشت. به عبارت دیگر می‌توان گفت در این مسیر 11 کیلومتری، انسان تنها می‌تواند صدمتر نخست آن را تجربه کند، هرچند موارد خاصی هم وجود داشته که در آن افرادی تا عمق 200 متری اقیانوس هم نفوذ کرده‌اند.

در ادامه به عمق 500 متری اقیانوس می‌رسیم جایی که برای موجود غول‌پیکری همچون نهنگ آبی عمق نهایی و قابل نفوذ محسوب می‌شود. البته ناگفته نماند حیوانی همچون پنگوئن امپراتور این توانایی حیرت‌انگیز را دارد که خود را به چنین عمقی برساند و حتی 35 متر بیشتر هم نفوذ کند.

اما از اینجا به بعد فشار آب آن قدر زیاد است که می‌توان آن را با فشار شدید ناشی از گام‌های خردکننده یک خرس قطبی برابر دانست. حالا به عمق هزار متری اقیانوس می‌رسیم که به آن سطح وحشت گفته می‌شود. از این سطح به بعد شرایط حاکم بر اقیانوس‌ها چنان ترسناک و خارج از تصور است که می‌توان آن را با سطح سیاره زهره مقایسه کرد. شرایطی که برای انسان به کلی مرگ‌آور است. البته هنوز هم موجوداتی وجود دارند که در محدوده سطح وحشت بتوانند به حیات خود ادامه دهند. تحقیقات علمی نشان می‌دهد ماهی‌های مرکب از چنین توانایی حیرت‌انگیزی برخوردارند. همچنین گونه‌ای از لاک‌پشت‌های دریایی نیز می‌توانند در عمق 1280 متری اقیانوس‌ها به زندگی خود ادامه دهند.

همچنان که در اعماق اقیانوس‌ها فرو می‌رویم، از این نکته مطمئن خواهیم شد با دنیای ناشناخته‌تری روبه‌رو می‌شویم و شاید در این دنیای مرموز، گونه‌های جانوری عجیبی هم در حال جست و خیز باشند. برای درک بهتر اعماق اقیانوس‌ها فقط کافی است تصور کنیم حتی اگر مرتفع‌ترین قله جهان یعنی اورست که بیش از 8800 متر ارتفاع دارد را به طور وارونه در عمیق‌ترین نقاط اقیانوس قرار دهیم باز هم به بستر آن نمی‌رسد.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedInاشتراک گذاری در کلوب Instagram

ارسال نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. ایمیل شما در سایت نمایش داده نمی شود.