شنبه, 01 اسفند 1394 ساعت 15:48
امتیاز
(1 رای)

سوپ پلاستیک چیست؟

مشکل تولید زباله یک بحران جهانی است . نتیجه تحقیقی که به درخواست سنای استرالیا انجام گرفته است نشان می دهد حدود ۳۵میلیارد قطعه پلاستیک قابل رویت در آبهای پیرامون استرالیا وجود دارد که آنها را تبدیل به "سوپ پلاستیک" کرده است.

فعالان زیست محیطی و سناتورها بر اساس نتایج این تحقیق خواستار اقدام فوری دولت و مردم برای مقابله با خطر بطری و کیسه های پلاستیکی و ذرات پلاستیکی (قطعات پلاستیکی کوچکتر از یک میلی متر) شده اند.

این کمیسیون آلودگی اقیانوس ها با مواد پلاستیکی را یک "مشکل بحران ساز" برای سلامت انسان و زیست بوم دانسته و هشدار داده که آلاینده های ریز و میکروسکوپی وارد چرخه غذایی انسان شده اند.

از این رو بحث ممنوع کردن ریزدانه های پلاستیکی (microbead) که در محصولاتی مثل خمیردندان و صابون های مایع و شامپو به کار می روند دوباره مطرح شده است.هایدی تیلور مدیر یک انجمن غیر انتفاعی محیط زیستی و مدیر کارگروه مقابله با ضایعات دریایی دولت استرالیا می گوید "۷۵درصد" قطعاتی که در اقیانوس ها یافت می شوند پلاستیکی هستند.

او به بی بی سی گفت "مهمترین" مسئله این است که این آلودگی در آبهای اطراف استرالیا و حتی دیگر کشورهای جهان محصول "عملکرد بشر" است.

به عقیده خانم تیلور، یکی از "بدترین آلودگی های محیط زیست در حال حاضر و آینده"، یکی از ساده ترین راه حلها را دارد؛ "تغییر رفتار بشر."

او تولیدکنندگان، مصرف کنندگان، کشتی های باری و کشتی های ماهیگیری را از علل پخش شدن پلاستیک و دیگر ضایعات در دریا دانست و گفت به دلیل اینکه منشا آلودگی این همه متنوع و متغیر است برای غلبه بر مشکل به راه حلهای جامع و فراگیر نیاز است.

خانم تیلور گفت تا به حال تشویق به رفتار داوطلبانه برای پرهیز از استفاده بی رویه از محصولات پلاستیکی و بازیافت مناسب آن بی نتیجه بوده و اکنون باید به منشا برگشت؛ اینکه آلاینده ها از کجا وارد آبها می شوند.

گروه های محیط زیستی تخمین می زنند در صورتی که اقداماتی موثر و هماهنگی اجرا شوند میزان این آلودگی در یک مقطع سه تا پنج ساله به نصف کاهش خواهد یافت.

به گفته خانم تیلور پاکسازی محیط از این محصولات پلاستیکی همچنان باید انجام گیرد اما راه حل موثر، پیشگیری از ورود این آلاینده ها به اقیانوس ها است.

منبع:BBC

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedInاشتراک گذاری در کلوب Instagram

ارسال نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. ایمیل شما در سایت نمایش داده نمی شود.