پنج شنبه, 25 آذر 1395 ساعت 20:32
امتیاز
(0 رای)

درخشان ترین ابرنواختر کیهان کشف شد

گروهی از ستاره‌شناسان صاحب نام با استفاده از تلسکوپ شیلی و تلسکوپ فضایی هابل موفق به کشف راز درخشان‌ترین ابرنواختر جهان هستی شدند.

سال گذشته ستاره‌شناسان عظیم‌ترین و درخشان‌ترین انفجار با درخشش سه هزار میلیارد برابری خورشید را در اعماق فضا شناسایی کردند.

ستاره‌شناسان پس از بررسی دقیق این پدیده دریافتند این اتفاق نادر تحت تاثیر یک سیاه‌چاله بسیار عظیم به وقوع پیوسته است.

بر اساس مطالعات جدید مشخص شد فرایند نزدیک شدن و برخورد یک ستاره سرگردان به سیاه‌چاله باعث تولید حجم عظیمی از نور در اعماق فضا شده است.

دکتر جرجیوس للودس، سرپرست این مطالعه عنوان کرد: این اکتشاف در ماموریت شناسایی خودکار فعالیت ابرنواخترها حاصل شد. این اکتشاف حاصل 10 ماه رصد پیوسته فعالیت درخشان‌ترین ابر نواختر عالم هستی است.

وی در ادامه افزود: نتایج مطالعات ما نشان می‌دهد که احتمالا عامل وقوع این پدیده نادر توسط یک سیاه‌چاله بسیار عظیم چرخشی است که ستاره سرگردان کم جرم را بلعیده است.

نیروی جاذبه غیرقابل تصور سیاه‌چاله‌ها که در مرکز کهکشان‌ها قرار دارند، هر جسم سرگردان را در صورت نزدیک شدن متلاشی کرده و در خود فرو می‌برند، این پدیده نجومی نور بسیار زیادی را تولید می‌کند.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedInاشتراک گذاری در کلوب Instagram

ارسال نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. ایمیل شما در سایت نمایش داده نمی شود.