دوشنبه, 02 آذر 1394 ساعت 14:11
امتیاز
(7 رای)

بهداد سلیمی و تمام افتخاراتش

نام کامل   بهداد سلیمی کردآسیابی

ملیت        بهداد سلیمی

قومیت     مازندرانی

زادهٔ          ۱۷آذر ۱۳۶۸ (۲۴سال)

قائم‌شهر، ایران

محل اقامت              قائم‌شهر، ایران

تحصیلات                رشتهٔ تربیت بدنی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد قائم‌شهر

قد             ۱.۹۷متر (۶پا ۶اینچ)

وزن         ۱۶۵کیلوگرم (۳۶۰پوند)

وبگاه        www.behdadsalimi.ir

ورزشی

کشور       بهداد سلیمی,بیوگرافی,biography ایران

ورزش     وزنه‌برداری

رویداد(ها)               ۱۰۵+ کیلوگرم

باشگاه      پرسپولیس تهران ۱۳۹۳-۱۳۹۱

ذوب آهن اصفهان -۱۳۹۳

دستاوردها و عنوان‌ها

بهترین(های) شخصی            

یک‌ضرب: ۲۱۴ک. گ (٬۲۰۱۱رکورد جهانی)

دوضرب: ۲۵۱ک. گ (۲۰۱۱)

مجموع: ۴۶۴ک. گ (۲۰۱۱)

سابقه مدال

وزنه برداری مردان

بازی‌های المپیک

طلا          لندن ۲۰۱۲             ۱۰۵+ ک‌گ

قهرمانی جهان

طلا          آنتالیا ۲۰۱۰            ۱۰۵+ ک‌گ

طلا          پاریس ۲۰۱۱          ۱۰۵+ ک‌گ

قهرمانی آسیا

طلا          تالدی کورگان ۲۰۰۹              ۱۰۵+ ک‌گ

طلا          تانگ لینگ ۲۰۱۱  ۱۰۵+ ک‌گ

طلا          پیونگتائک ۲۰۱۲   ۱۰۵+ ک‌گ

بازی‌های آسیایی

طلا          گوانگ‌ژو ۲۰۱۰    ۱۰۵+ ک‌گ

بازی‌های آسیایی

طلا          اینچئون ۲۰۱۴       ۱۰۵+ ک‌گ

بهداد سلیمی کردآسیابی (زادهٔ ۱۷آذر ۱۳۶۸در قائم‌شهر) وزنه‌بردار ایرانی دستهٔ فوق سنگین و دارندهٔ رکورد یک ضرب جهان در این وزن با ۲۱۴کیلوگرم و دارنده ی مدال طلای المپیک لندن در مجموع با ۴۵۵کیلوگرم است.

آسیایی

سلیمی رکورد یک‌ضرب جوانان ایران و آسیا را با ۱۸۸کیلوگرم در سال ۱۳۸۷در اختیار دارد.

بهداد سلیمی در رقابت‌های وزنه‌برداری آسیا در تانگ لینگ چین در وزن فوق سنگین با مجموع ۴۵۸کیلو گرم (۲۰۸کیلوگرم در یکضرب و ۲۵۰کیلوگرم در دو ضرب) قوی‌ترین مرد آسیا شد.بهداد سلیمی وزنه‌بردار دسته ۱۰۵+ کشورمان در حرکت یک ضرب وزنه‌برداری بازی‌های آسیایی اینچئون کره جنوبی توانست وزنه ۲۱۰به ثبت برساند.

سلیمی در مرتبه اول وزنه ۲۰۰کیلوگرمی را بالای سر برد و در مرتبه دوم وزنه ۲۱۰کیلوگرمی را مهار کرد. وی در مهار وزنه ۲۱۵کیلوگرم ناکام ماند تا با ۲۱۰کیلوگرم رکورد بازی‌های آسیایی را بشکندو در دو ضرب بامهار وزنه۲۵۵بهداد سلیمی با بالا بردن مجموع ۴۶۵کیلوگرم علاوه بر کسب مدال طلای اینچئون، رکود بازی های آسیایی را هم جابجا کرد

جهانی

سلیمی در سال ۲۰۱۰قهرمان وزنه‌برداری دستهٔ ۱۰۵+ کیلو جهان شد و دومین وزنه‌بردار ایرانی، پس از حسین رضازاده، شد که مدال طلای فوق سنگین را به دست می‌آورد. او در این مسابقات با ۲۰۸کیلوگرم در یک‌ضرب پس از یوگنی چیگیشف روس دوم شد و در دوضرب در پی مصدومیت چیگیشف با ۲۴۵کیلوگرم پس از ماتیاس اشتاینر آلمانی دوم شد و به دو مدال نقره در یک‌ضرب و دوضرب و مدال طلای مجموع با ۴۵۳کیلوگرم رسید.

وی موفق شد در حرکت یک ضرب دسته فوق سنگین رقابت‌های جهانی وزنه برداری در فرانسه، با بالا بردن وزنه ۲۱۴کیلوگرمی رکورد جهانی این رشته را به نام خود ثبت کند و رکورد حسین رضازاده را بشکند.وی در سال ۱۳۸۹نشان ملی جوان ایرانی را نیز دریافت کرد

پیام تبریک رهبر ایران

سیدعلی خامنه‌ای در پیام کوتاهی ضمن تبریک پیروزی ایشان در مسابقه قهرمانی جهان در آنتالیا ۲۰۱۰گفت:

»ضمن تبریک پیروزی افتخار آمیز شما، از اینکه نام شهدای عزیز را بعد از پیروزی گرامی داشتید، صمیمانه تشکر می‌کنم

المپیک تابستانی لندن ۲۰۱۲

او پس از کسب سهمیه المپیک تابستانی لندن در روز سه شنبه۱۷مرداد ۱۳۹۱در ۱۰۵+ کیلوگرم به مصاف حریفان خود رفت و در حرکت اول یک ضرب ۲۰۱کیلو گرم را بالای سر برد و در حرکات بعدی یک ضرب وزنه‌های ۲۰۴و ۲۰۸کیلو را بالای سر برد و بعد از وزنه‌بردار روس در جایگاه دوم یک ضرب قرار گرفت. قابل ذکر است وزنه بردار روس هم وزنه۲۰۸کیلو را زد و دومی بهداد سلیمی در یک ضرب به خاطر سنگین تر بودن وزن او نسبت به وزنه بردار روس بود.

در دوضرب و در اولین حرکت وزنه ۲۴۷کیلوگرم را بالای سر برد و در حرکت دوم نتوانست وزنه ۲۶۴کیلوگرمی را -که رکورد المپیک محسوب می‌شد- بالای سر ببرد با ۴۵۵کیلوگرم مدال طلای المپیک را گرفت؛ اما او نتوانست رکورد المپیک را که با ۲۶۳کیلو گرم در دستان حسین رضازاده است را بزند.

با توجه به دومی سجاد انوشیروانی، این نخستین بار بود که در رقابت‌های المپیک در یک وزن، مدال طلا و مدال نقره، همزمان برای ایران به دست آمد؛ هرچند ایران در المپیک هلسینکی ۱۹۵۲، مدال نقره و برنز وزنه‌برداری را در یک وزن در کارنامه المپیکی خود دارد.

باشگاهی

بهداد پس از کسب مدال طلای المپیک ۲۰۱۲لندن در ۲۶مرداد ۹۱به تیم وزنه برداری باشگاه پرسپولیس تهران پیوست.

وی در خرداد ۱۳۹۳به تیم وزنه برداری باشگاه ذوب آهن اصفهان پیوست

شخصی

بهدا سلیمی بعد از اردوی تیم ملی که در آنتالیا بر‌گزار شد به ایران بازگشت و با آلما نصرتی در دوم فروردین ماه سال ۱۳۹۰بر سر سفره عقد نشست و با هم ازدواج کردند. سلیمی یک خواهر و یک برادر بزرگ‌تر از خود دارد و فرزند آخر خانواده سلیمی است.شروع ورزش سلیمی با ژیمناستیک بود، مدتی را هم به باشگاه کشتی رفت، اما بعد متوجه شد علاقه اش به وزنه‌برداری بیشتر است، این شد که به این رشته روی آورد.

حاشیه ها

بهداد سلیمی و کوروش باقری در برنامه تلویزیونی حاضر شدند تا درباره اتفاق های اخیر وزنه برداری صحبت کنند که این موضوع به درگیری لفظی سرمربی تیم ملی و قویترین مرد جهان منجر شد.پس از بستری شدن باقری در بیمارستان بهداد سلیمی، به عیادت او رفت و بعد از عیادت وقتی سلیمی در حال ترک بیمارستان بود یک مربی، به سمت سلیمی حمله ور شد و به صورت وی سیلی زد که منجر به پاره شدن لب قوی‌ترین مرد جهان شد. البته سلیمی با رفتاری پهلوانانه از درگیری اجتناب و بیمارستان را ترک کرد.

در برنامه ورزش از نگاه دو بهداد سلیمی اختلافات خود را با رضازاده گفت ، همچنین بعد از پخش کلیپی از بازی های المپیک اشک های بهداد سلیمی جاری شد

سفیر

سلیمی سفیر طلایی بهزیستی و سفیر ایرانسل در مسابقات جهانی و المپیک است.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedInاشتراک گذاری در کلوب Instagram

ارسال نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. ایمیل شما در سایت نمایش داده نمی شود.