پنج شنبه, 14 ارديبهشت 1396 ساعت 18:26
امتیاز
(0 رای)

۳ مه،زادروز جورج تامسون فیزیکدان مطرح انگلیسی

جرج پجت تامسون(Sir George Paget Thomson) پسر جوزف تامسون فیزیکدان انگلیسی در تاریخ 3 مه سال ۱۸۹۲در کمبریج انگلستان به دنیا آمد.

تامسون تا قبل از اینکه برای خواندن ریاضیات و فیزیک به "ترینتی کالج" در کمبریج برود، به مدرسه پرسه در کمبریج رفت.

وی بعدها در فرانسه در رشته آیرودینامیک تحصیل کرد و در فان‌بورو (شهری در منطقه نیوکاسل اپان تاین کشور انگلستان) مشغول به کار شد.

این فیزیکدان پس از خدمت سربازی کوتاهی در جنگ جهانی اول ، در کمبریج شروع به کار کرد و سپس به دانشگاه آبردین رفت. جورج تامسون جایزه نوبل فیزیک را بطور مشترک در سال ۱۹۳۷به دلیل کار در آبردین و کشف خواص موجی الکترون‌ها دریافت کرد.

این جایزه با کلینتون جوزف دیویسون فیزیکدان آمریکایی، بطور مستقل به اشتراک گذاشته شد. پدر تامسون نیز موفق به دریافت جایزه نوبل شده بود. درحالی که پدرش به الکترون به عنوان یک ذره نگاه می‌کرد وی نشان داد که می‌توان از آن مانند یک موج استفاده کرد.

در سال ۱۹۳۰او به عنوان استاد در امپریال کالج لندن منصوب شد. در اواخر سال ۱۹۳۰و در طول جنگ جهانی دوم تامسون تخصص خود را در فیزیک هسته‌ای دریافت کرد و بر روی استفاده از آن در کارهای نظامی متمرکز شد.

او در سال‌های ۱۹۴۰تا ۱۹۴۱به این نتیجه رسید که ساخت بمب اتمی امکان‌پذیر است. بعدها وی کار بر روی انرژی هسته‌ای را ادامه داد و همچنین آثاری در رابطه با آیرودینامیک و ارزش علم در جامعه نوشت.

تامسون تا سال ۱۹۵۲در امپریال کالج ماند و به ریاست کالج کوریس کریستی کمبریج منصوب شد.

تامسون در سال ۱۹۴۳به عنوان شوالیه منصوب گشت. عنوان شوالیه لقبی تشریفاتی است که توسط خاندان سلطنتی بریتانیا به مشاهیر آن کشور اهدا می‌شود و جنبه موروثی ندارد.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedInاشتراک گذاری در کلوب Instagram

ارسال نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. ایمیل شما در سایت نمایش داده نمی شود.