شنبه, 21 مرداد 1396 ساعت 20:54
امتیاز
(0 رای)

باتری انعطاف‌پذیری که روی پارچه چاپ می‌شود

محققان دانشگاه منچستر فناوری ارائه داده‌اند که یکی از بزرگ‌ترین مشکلات مربوط به ابزارهای پوشیدنی یعنی چگونگی برق‌رسانی به آن‌ها را حل می‌کند.

 در تلاش برای حذف نیاز به استفاده از بسته‌های باتری که شکل و اندازه ابزارهای پوشیدنی را محدود می‌کند، دانشمندان دانشگاه منچستر سامانه‌های باتری‌مانند انعطاف‌پذیری ساخته‌اند که می‌توان آن‌ها را مستقیما روی الیاف پارچه چاپ کرد.

این دستاورد، فرصت‌های جدیدی برای تولید الیاف الکترونیکی هوشمند مقرون به صرفه و دوستدار محیط زیست ارائه می‌دهد که قادر خواهند بود انرژی را ذخیره کرده و همزمان بر فعالیت انسانی و شرایط روحی وی نظارت کنند.

سیستم‌هایی موسوم به ابرخازن‌ها سبک‌ هستند و امکان شارژ سریع را فراهم می‌کنند و تولید ابرخازن گرافن محور و انعطاف‌پذیر جدید بدین معناست که می‌توان آن را بر روی پارچه چاپ کرد. این الکترودهای چاپ شده به دلیل تعامل قوی بین جوهر و الیاف، ثبات مکانیکی بسیار مطلوبی از خود نشان داده‌اند.

فناوری مورد بحث، گامی مهم به سمت تولید الیاف الکترونیکی پوشیدنی ارائه می‌دهد و با توسعه بیشتر ابرخازن‌های ابداعی، می‌توان پتانسیل ابزارهای پوشیدنی را تا حد زیادی افزایش داد.

دستاورد دانشگاه منچستر کابردهای مهمی در تولید لباس‌های ورزشی نظارت کننده بر عملکرد ورزشکار، ساخت ابزارهای نظارت‌کننده بر سلامتی و قابل تعبیه در لباس و تولید گروه جدیدی از ابزارهای ارتباطی سیار خواهد داشت.

ابرخازن انعطاف‌پذیر جدید، قابل شستشو بوده و این امر استفاده از آن را در تولید لباس‌های هوشمند ممکن می‌کند.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedInاشتراک گذاری در کلوب Instagram

ارسال نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. ایمیل شما در سایت نمایش داده نمی شود.