چهارشنبه, 19 مهر 1396 ساعت 18:37
امتیاز
(0 رای)

گلدان سفالی بسازید!

با استفاده از گل‌ رس‌های آماده و بسته بندی، و موادی بسیار ساده این گلدان‌های رسی را به شکل دلخواه بسازید و با سلیقه خودتان تزئینش کنید. روش کار بسیار ساده است!

متاسفانه گلدان‌هایی که امروز خواهید ساخت قابلیت نگهداری آب را ندارند و برای نگهداری گل‌های تازه و آب درون آنها، گلدانی شیشه‌ای را درون‌شان قرار دهید.

چه چیزهایی نیاز دارید؟

– گل رس آماده یا خمیر مجسمه سازی

– وردنه

– خط کش

– چاقوی تیز

– رول سلفون

– یک شی استوانه‌ای شکل (مانند بطری آب یا هر چیز دیگری)

– خلال دندان یا سیخ چوبی

– قیچی

مرحله اول

یک گلوله از گل رسی را روی سطحی صاف بگذارید و به وسیله وردنه آنقدر پهنش کنید تا سطحی صاف پیدا کند و به ضخامت دلخواه‌تان برسد.

مرحله دوم

حالا خط کش را روی خمیر قرار دهید و به وسیله چاقو یک مستطیل صاف از خمیر درآورید. رس اضافی را درون کیسه‌ای پلاستیکی قرار دهید تا خشک نشود.

مرحله سوم

شی استوانه شکلی با بدنه صاف و با قطر دهانه ثابت، مانند یک بطری، پیدا کنید. آن را با رول سلفون بپوشانید.

مرحله چهارم

بطری آب را درست در مرکز مستطیل رسی‌تان قرار دهید و خمیر را دور آن بپیچید.

مرحله پنجم

خمیر اضافی در لبه‌ کار را به وسیله چاقوی تیزتان ببرید و آن را هم کنار بقیه خمیر در کیسه پلاستیکی قرار دهید.

مرحله ششم

دو لبه خمیر را گرد هم بیاورید و سپس انگشت‌تان را در آب خیس  کنید، حالا انگشت خیس‌تان را بر دو لبه خمیر بکشید تا خمیراندکی نرم و آبکی شود و درز آن به هم بچسبد. در این مرحله مواظب باشید که اثر انگشت‌تان روی کار نیوفتد. این کار را به آرامی انجام دهید و عجله نکنید تا اشتباهی رخ ندهد.

مرحله هفتم

خمیرهای اضافه آمده از مرحله دو و پنج اینجا به کارتان می‌آیند! آنها را با هم ترکیب کنید و به گلوله‌ای تبدیل‌شان کنید. حالا گلوله خمیر را  روی سطح صافی مانند یک میز بگذارید و با وردنه صافش کنید. آنقدر وردنه را روی خمیر بکشید تا حسابی صاف شود و ضخامتش هم به حد دلخواه‌تان در بیاید.

حالا نوبت ساخت کف گلدان است! استوانه خمیری که قبلا درست کرده بودید و درونش هنوز یک بطری قرار دارد را روی خمیر پهن شده قرار دهید. حالا به وسیله سیخ چوبی یا خلال دندان روی خمیر، به اندازه قطر استوانه، خط بیاندازید تا حد آن مشخص شود. این مرحله را به دقت انجام دهید تا کف گلدان‌تان برایشان کوچک یا بزرگ نباشد.

مرحله هشتم

ابتدا به وسیله چاقو اندکی از دایره‌ای که ایجاد کرده اید را ببرید و سپس با قیچی بقیه آن را از خمیر جدا کرده و لبه‌هایش را صاف کنید. حالا امتحان کنید که دایره‌ای که بریده اید برای کف گلدان مناسب است یا کوچک یا بزرگ تر شده. اگر بزرگ تر بود مقداری از آن را به وسیله قیچی ببرید و اگر کوچک تر بود، دوباره خمیر را جمع و گلوله کنید و به همان روش دایره‌ای با اندازه مناسب بسازید.

مرحله نهم

حالا دوباره انگشت‌تان را به وسیله کمی آب خیس کنید. لبه‌های دایره کف و انتهای گلدان را با انگشت‌تان اندکی مرطوب کنید و به خوبی به هم بچسبانیدشان. توجه داشته باشید که این دایره قرار است کف گلدان باشد و وزن هر چیزی که درون گلدان قرار می‌گیرد را تحمل کند، پس آن را خوب به دیواره‌ها محکم کنید. حواستان باشد که اثر انگشت‌تان روی گلدان نیوفتد.

مرحله دهم

اجازه دهید گلدان رسی زیبا‌ی‌تان برای ۲۴ تا ۴۸ ساعت بماند و خشک شود. حالا بطری را از وسط آن در بیاورید!

اگر می‌خواهید برای نگهداری گل‌های تازه و شاخه بریده از آن استفاده کنید، گلدانی شیشه‌ای، کوتاه تر از ارتفاع گلدان رسی‌تان، در آن قرار دهید و آب و گل‌ها را در آن بگذارید. به این ترتیب هم نمای گلدان رسی را دارید و هم می‌توانید گل‌هایی تازه سر میز داشته باشید!

می‌توانید به سلیقه خودتان گلدان‌ها را رنگ و تزئین کنید. تا حد امکان از رنگ‌های شاد برای این کار استفاده کنید!

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedInاشتراک گذاری در کلوب Instagram

ارسال نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. ایمیل شما در سایت نمایش داده نمی شود.