شنبه, 16 ارديبهشت 1396 ساعت 08:10

دوبیتی‌ های زیبای فایز دشتستانی

نوشته شده توسط

زایر محمدعلی دشتی متخلص به فایز و مشهور به فایز دشتستانی (۱۲۱۳-۱۲۸۹ه ش) دوبیتی‌سرای اهل شهرستان دشتی استان بوشهر است که دوبیتی‌هایش او را از نمایندگان شاخص شعر عامه و ادبیات فولکلوریک نموده است. شماره دوبیتی‌های فایز به درستی معلوم نیست، در برخی جزوه‌ها تعداد دوبیتی‌های این شاعر را به تفاوت بین ۱۳۴ـ ۲۷۹ـ ۲۸۲ـ ۳۳۲ذکر کرده‌اند.

شنبه, 02 ارديبهشت 1396 ساعت 04:31

شعری زیبا از شیخ بهایی

نوشته شده توسط

بهاء الدین محمد عاملی مشهور به شیخ بهایی از دانشمندان بنام عهد شاه عباس صفوی است. وی در سال ۹۵۳هجری قمری در بعلبک متولد شد. در ۱۳سالگی همراه پدرش به ایران مهاجرت کرد. وی تألیفاتی به فارسی و عربی دارد که مجموعهٔ آنها به ۸۸کتاب و رساله بالغ می‌شود. از آثار او می‌توان به کشکول، دیوان غزلیات، جامع عباسی (در فقه)، خلاصةالحساب، تشریح الافلاک و دو مثنوی معروف " نان و حلوا" و "شیر و شکر" اشاره کرد. وی در سال ۱۰۳۰هجری قمری در اصفهان دار فانی را وداع گفت. جنازهٔ او را به مشهد انتقال دادند و در مسجد گوهرشاد دفن کردند

پنج شنبه, 31 فروردين 1396 ساعت 03:52

اشعاری زیبا از بوستان سعدی

نوشته شده توسط

پیش ما رسم شکستن نبود عهد وفا را

الله الله تو فراموش مکن صحبت ما را

چهارشنبه, 23 فروردين 1396 ساعت 07:40

شعری زیبا از عمان سامانی

نوشته شده توسط

میرزا نوراﷲ بن میرزا عبداﷲ بن عبدالوهاب چهارمحالی اصفهانی ملقب به تاج الشعراء مشهور به عمان سامانی از شاعران معروف شهر سامان از توابع شهرستان شهرکرد استان چهارمحال و بختیاری ایران است. وی در سال ۱۲۶۴ه.ق. متولد شد و در شب سه‌شنبه دوازدهم شوال سال ۱۳۲۲ه.ق. درگذشت و در وادی السلام نجف دفن شد. او را دیوانی است به نام «گنجینة الاسرار» که در هند و در ایران به چاپ رسیده‌است».

سه شنبه, 22 فروردين 1396 ساعت 13:57

اشعاری زیبا از مثنوی معنوی

نوشته شده توسط

مولانا یک عارف است و هر عارف قبل از اینکه به این درجه برسد باید مسلمان بوده و به درجه تسلیم و رضا رسیده باشد. مثل هر انسان مسلمان، مولانا هم در بیان داستان های رمزی از شخصیت های بزرگ دینی استفاده کرده و با استناد به احادیث مختلف، داستان های آموزنده و زیبایی را برای مخاطب بازگو می کند.

سه شنبه, 22 فروردين 1396 ساعت 08:53

اشعار ولادت حضرت علی

نوشته شده توسط

ساقی شبیه ساقی کوثر نیامده

جز او کسی به جای پیمبر نیامده

جز او برای فاطمه همسر نیامده

از کعبه جز علی احدی در نیامده

یعنی کسی به پاکی حیدر نیامده

یکشنبه, 24 آبان 1394 ساعت 22:13

موسیقی به ما انگیزه میدهد

نوشته شده توسط

امروزه، موسیقی جزء لاینفک زندگی ما انسان‌ها شده است. البته علت علاقه بعضی افراد به موسیقی، فرار از شنیدن صداهایی است که دوست ندارند بشنوند. مسلما همه ما ترجیح می‌دهیم که داخل اتوبوس یا مترو با گوش کردن به یک موسیقی دلچسب، به آرامش برسیم و حتی یک ثانیه هم صدای غرولندهای برخی همشهریان را نشنویم.

یکشنبه, 17 آبان 1394 ساعت 15:58

حراج گیتار آکوستیک جان لنون

نوشته شده توسط

گیتار آکوستیکی که جان لنون با آن بسیاری از مشهورترین آهنگ‌هایش را ضبط کرده بود، در یک حراجی به قیمت 2.4 میلیون دلار به فروش رسید.

شاطرعباس متخلص به صبوحی،(تولد سال ۱۲۷۵در شهر قم، وفات سال ۱۳۱۵در تهران)  اقامتگاهش را تهران، نام پدر او را کربلایی محمد علی و نام جدش را مشهدی مراد نوشته‌اند، از شاعران خوش قریحه، خوش ذوق و با استعداد کافی در غزل و رباعی بوده است. اشعارش،بسیار روان و ساده و در خور فهم عموم طبقات می‌باشد. شاطر عباس غیر از غزلیات آثار دیگری از قبیل مسمطات، رباعیات و دوبیتی از خود یادگار نهاده است. از جزئیات زندگی این شاعر اطلاع دقیقی در دست نیست.

 

دوشنبه, 16 شهریور 1394 ساعت 00:54

ناگفته های زندگی بتهوون

نوشته شده توسط

لودویگ فان بتهوون آهنگساز شهیر آلمانی قرن هیجده و نوزده میلادی که خالق آثار قابل توجه در زمینه موسیقی بوده، زندگی پر رمز و رازی داشته است.

یکشنبه, 14 تیر 1394 ساعت 13:49

چرا گاهی یک آهنگ مدام در ذهن تکرار می شود؟

نوشته شده توسط

آهنگ سمج

دوشنبه, 01 تیر 1394 ساعت 13:16

شعر زیبای دلبر (م.قلمزن)

نوشته شده توسط

شعری زیبا و دلنشین از م.قلمزن

یکشنبه, 31 خرداد 1394 ساعت 19:08

21 ژوئن ؛ مصادف با جشن موسیقی

نوشته شده توسط

جشن موسیقی